ეროვნულმა არქივმა საქართველოს მიერ UNESCO-ს წესდების რატიფიკაციის დოკუმენტის ასლი მიიღო
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულმა არქივმა გაერთიანებული ერების განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის ორგანიზაციისგან (UNESCO) 1992 წლის 14 აგვისტოს ედუარდ შევარდნაძის მიერ თბილისში ხელმოწერილი დოკუმენტის – საქართველოს, როგორც წევრი ქვეყნის, მხრიდან UNESCO-ს წესდების რატიფიკაციის – ციფრული ასლი მიიღო.
2021 წელს გაერთიანებული ერების განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის ორგანიზაცია დაარსებიდან 75 წლის იუბილეს აღნიშნავს. სწორედ ამ თარიღთან დაკავშირებით ფართო საზოგადოებისთვის გაცნობის მიზნით ორგანიზაციამ თითოეულ წევრ ქვეყანას გაუგზავნა UNESCO-ს წესდების რატიფიკაციის დოკუმენტი.
გაერთიანებული ერების განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის ორგანიზაციის წესდება ლონდონში 1945 წლის 16 ნოემბერს მიიღეს. დოკუმენტი პარიზში ძალაში 1946 წლის 4 ნოემბერს შევიდა. საქართველო UNESCO-ს წევრი 1992 წლის 7 ოქტომბრიდან გახდა.
საქართველოს ეროვნული არქივი აქტიურად თანამშრომლობს როგორც საერთაშორისო ორგანიზაციასთან, ისე საქართველოს UNESCO-ს საქმეთა ეროვნულ კომისიასთან. 2013 წლიდან UNESCO-ს მსოფლიო მეხსიერების რეესტრში ეროვნულ არქივში დაცული არაერთი ქართული დოკუმენტი შეიტანეს.

The National Archives of the Ministry of Justice of Georgia has received a digital copy of the document –  - the ratification of the UNESCO Constitution by Georgia as a member state – signed by Eduard Shevardnadze in Tbilisi on August 14, 1992.
In 2021, the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization celebrates its 75th anniversary. On this date, in order to inform the general public, the organization sent a ratification document to the UNESCO Constitution to each member state.
The Constitution of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization was adopted in London on 16 November 1945. The document entered into force on November 4, 1946 in Paris. Georgia became a member of UNESCO on October 7, 1992.
The National Archives of Georgia actively cooperates with both the international organization and the Georgian National Commission for UNESCO. Since 2013, a number of Georgian documents preserved in the National Archives of Georgia have been included in the UNESCO Memory of the World Register.