ესეების კონკურსი - ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექტი სკოლებისათვის
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექტი სკოლებისათვის  „საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკა“ 2021 წელს განსხვავებული ფორმატით - ესეების კონკურსის სახით - ჩატარდება.
საქართველოს პირველი რესპუბლიკის შესახებ საგანმანათლებლო პროექტს საფუძველი 2015 წელს ჩაეყარა და „რა?სად?როდის?“ ინტელექტუალური თამაშის ფორმატით ტარდებოდა. მსოფლიო პანდემიის გამო, წელს კონკურსი განსხვავებული სახით ჩატარდება.
პროექტის მოსამზადებელი ეტაპი 2021 წლის თებერვალში დაიწყო, ღონისძიების დასკვნითი ეტაპი კი 2021 წლის მაისში გაიმართება. პროექტის მონაწილეები პირველი რესპუბლიკის თემაზე ესეებს მოამზადებენ და საკონკურსო კომისიას ელექტრონული ფოსტით გაუგზავნიან. ფინალური ეტაპისთვის საკონკურსო კომისია 40 საუკეთესო ნაშრომის ავტორს გამოავლენს. ფინალისტებისთვის დასკვნითი კონკურსი zoom-ის ფორმატში გაიმართება, მათ ესე კონკრეტულ თემაზე ონლაინრეჟიმში უნდა დაწერონ. საბოლოოდ საკონკურსო კომისია 10 საუკეთესო ნაშრომს შეარჩევს.
პროექტის განხორციელებაში საქართველოს ეროვნულ არქივს მხარს უჭერს საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო და საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო.

The educational project of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia for schools "First Democratic Republic of Georgia" in 2021 will be held in a different format – in the form of an essay competition.
The educational project about the First Republic of Georgia was founded in 2015 and was held in the format of an intellectual game "What? Where? When?". Due to the global pandemic, this year the competition will be held in a different way.
The preparatory phase of the project started in February 2021, and the final phase of the event will be held in May 2021. Project participants will prepare essays on the topic of the First Republic and send them by e-mail to the competition commission. For the final stage, the competition commission will reveal the authors of 40 best works. The final competition for the finalists will be held in Zoom format, they will have to write an essay on a specific topic online. Finally, the competition commission will select the 10 best works.
The National Archives of Georgia is supported by the Ministry of Justice of Georgia and the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia.