ეროვნული არქივის ხელნაწერების ახალი აღწერილობა
იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივში დაცული კიდევ 100 ხელნაწერის აღწერილობა გამოსაცემად მზადდება. ახალი აღწერები „ხელნაწერთა ანალიტიკური კატალოგის“ მეორე ტომში გაერთიანდება.
ეროვნულ არქივში დაცულია ქართულ ხელნაწერთა ერთ-ერთი უმდიდრესი ფონდი, რომელშიც 1000-მდე ხელნაწერი შედის. მათი აღწერილობა ბოლოს 1950 წელს დაიბეჭდა. ნახევარ საუკუნეზე მეტი ხნის შემდეგ, 2016 წელს,  კვლავ გამოიცა ხელნაწერთა ახალი აღწერილობის პირველი ტომი, რომელშიც შეტანილია ინფორმაცია 100 ხელნაწერის შესახებ.
ხელნაწერთა მეორე ასეულის შესწავლისას პროექტზე მომუშავე ჯგუფმა აღწერებს არაერთი მნიშვნელოვანი დეტალი დაურთო. მაგალითად, ძველისაგან განსხვავებით ახალ აღწერაში აღნიშნულია, რომ #108 ხელნაწერს მეფე ვახტანგ მეექვსის ჩასწორებები ახლავს, ხოლო ამავე ხელნაწერის გაგრძელება - #109 ხელნაწერი - თავად მეფის გადაწერილია. ხელნაწერები ასტროლოგიური შინაარსის ნაშრომის, „თალა მასალის“, თარგმანია.
ხელნაწერების ხელახალი აღწერის ფორმა საერთაშორისო სტანდარტების გათვალისწინებით შედგა.  ახალმა ფორმამ პროექტზე მომუშავე ჯგუფს საშუალება მისცა,  დეტალური ინფორმაცია მაქსიმალურად მოეწოდებინათ  ხელნაწერის აღწერაში. ამ დროისათვის უკვე დასრულებულ ხელნაწერთა აღწერებში დაზუსტდა მნიშვნელოვანი დეტალები, გასწორდა ხარვეზები დათარიღებებსა და სათაურებში, დადგინდა ცალკეული ტექსტების რედაქციები, სრულად წარმოადგინეს  ანდერძ-მინაწერები. თითოეულ ხელნაწერსა და მასში შემავალ ცალკეულ ტექსტს დაერთო საკუთარი ბიბლიოგრაფია. მიმდინარეობს მუშაობა საძიებლებსა და ლექსიკონზე.
მეორე ტომში შესული  ხელნაწერები ქრონოლოგიურად IX-XX საუკუნეებს შორის მერყეობს. მათ შორისაა: ანბანდიდი სახარება (IX საუკუნე. შეტანილია იუნესკოს მსოფლიო მეხსიერების საერთაშორისო რეესტრში); ვახუშტის „ატლასი“,  ასევე „ისტორია და გეოგრაფია“ (1745 წელი. შეტანილია იუნესკოს მსოფლიო მეხსიერების საერთაშორისო რეესტრში); თეიმურაზ Ι-ის ლექსები და სხვა.

New Description of the Manuscripts of the National Archives
The description of another 100 manuscripts preserved at the National Archives of the Ministry of Justice are prepared to be published. New descriptions will be added to the second volume of the "Analytical Catalog of Manuscripts".
The National Archives of Georgia preserves one of the richest foundations of Georgian manuscripts, with up to 1000 manuscripts. Their description was published in 1950. More than half a century later, in 2016, the first volume of new manuscript descriptions was published, which included information about 100 manuscripts.
While studying the second piece of manuscripts, the project team described a number of important details. For example, in the new description, it is noted that the # 108 manuscript is accompanied with the amendments of King Vakhtang VI, and the same manuscript extension - # 109 manuscript – is copied by the king himself. The manuscript is a translation of astrological contents, "Thala material".
Repeated description of manuscripts was taken into consideration by international standards. The new format allowed the group working on the project to provide detailed information in the description of the manuscript. At this point the details of the manuscripts of the completed manuscripts were specified, gaps were corrected in the titles, editions of individual texts were established, and the vows were presented in full. Each manuscript and its own bibliography have been added to the individual text within it. Work on searching and dictionary is in progress.
The second volume of manuscripts are chronologically between the 9th-20th centuries. Among them are: The Gospel of the Alphabet (19th century, included to the UNESCO International Memory of the World Register); "Atlas" of Vakhushti, as well as "History and Geography" (1745, included to the UNESCO International Memory of the World Register); Teimuraz I. Poems and etc.