თსუ-ში ეროვნულ არქივში დაცული დოკუმენტების გამოფენა გაიმართა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივისა და ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მუზეუმის ერთობლივი გამოფენა „სიბრძნისმეტყველების ფაკულტეტიდან ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტამდე“ დღეს თსუ-ს სააქტო დარბაზის ფოიეში გაიმართა.
გამოფენა თსუ-ს 90 წლისთავთან დაკავშირებულ ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის საიუბილეო ღონისძიებათა კვირეულის ფარგლებში ჩატარდა.
ეროვნული არქივის გენერალური დირექტორის თეონა იაშვილის ინფორმაციით, ექსპოზიციაზე წარმოდგენილი იყო 1917-1949 წლების დოკუმენტები, რომლებშიც ასახულია თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და სიბრძნისმეტყველების ფაკულტეტის ჩამოყალიბებისა და განვითარების ისტორია. საგამოფენო დოკუმენტებს შორისაა პროფესორების: პეტრე მელიქიშვილის, ივანე ჯავახიშვილის, იოსებ ყიფშიძის, კორნელი კეკელიძის, იუსტინე აბულაძის, სიმონ ყაუხჩიშვილის, გრიგოლ წერეთლის, გივი ჟორდანიას, შალვა ამირანაშვილის, აკაკი ურუშაძის, გიორგი ნიორაძის, ალექსანდრე წერეთლის, გრიგოლ ნათაძის, აკაკი შანიძის, ექვთიმე თაყაიშვილის, შალვა ნუცუბიძის, გიორგი ჩუბინაშვილის, დიმიტრი უზნაძის, გიორგი ახვლედიანის, ვარლამ თოფურიას, ნიკოლოზ ბერძენიშვილისა და სხვა ცნობილ მეცნიერთა მოღვაწეობასთან დაკავშირებული მასალები.

The TSU hosted documents from the National Archives
The exhibition dedicated to the history of the Liberal Arts faculty of the Tbilisi State University was held in the University lobby today. The event “From the Faculty of Wisdom to the Faculty of Liberal Arts” was joint arrangement of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia and the Museum of the Tbilisi State University.
The exhibition was part of the week of the Liberal Arts faculty within the 90 years jubilee of the University.
According to Teona Iashvili, the NA director, the documents dated back to 1917-1949 are on the display. The records include development of the faculty of Liberal Arts, and documents of famous scholars and professors such as: Petre Melikishvili, Ivane Javakhishvili, Ioseb Kipshidze, Korneli Kekelidze, Iustine Abuladze, Simon Kaukchishvili, Grigol Tsereteli, Givi Zhordania, Shalva Amiranashvili, Akaki Urushadze, Giorgi Nioradze, Akaki Shanidze, Ekvtime Takaishvili, Dimitri Uznadze, Giorgi Chubinashvili, Nikoloz Berdzenishvili and others.