ეროვნული არქივი საერთაშორისო კვლევით პროექტებში არქივების როლზე გამართულ დისკუსიაში მონაწილეობდა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულმა არქივმა მაქს ვებერის ფონდის თბილისის წარმომადგენლობის მიერ ორგანიზებულ საერთაშორისო სამუშაო შეხვედრაში „უცხოელი ექსპატრიანტები სამხრეთ კავკასიაში: საერთაშორისო საოჯახო საწარმოები საქართველოსა და აზერბაიჯანში, 1850-1925“ მიიღო მონაწილეობა.
ღონისძიების ფარგლებში მონაწილეებმა იმსჯელეს ბალტიიდან შავი და კასპიის ზღვებს შორის მოქცეულ ტერიტორიაზე მოქმედი მეწარმეების საქმიანობის, ასევე აზერბაიჯანის ნავთობზე წარმოქმნილი მოთხოვნის შესახებ; სამხრეთ კავკასიასა და მის ფარგლებს გარეთ არსებულ ტრანსნაციონალურ და გლობალურ კავშირებზე; მუშების, ქალთა და ლტოლვილთა გამოცდილებაზე.
სამუშაო შეხვედრის დასკვნითი ეტაპი დაეთმო დისკუსიას მრგვალი მაგიდის ფორმატში. მაქს ვებერის აღმოსავლეთ ევროპის ქსელის დირექტორმა სანდრა დალკემ ყურადღება გაამახვილა არქივების როლზე სამხრეთ კავკასიაში მიგრაციის, ექსპატრიანტებისა და მეწარმეობის ისტორიის კვლევაში. ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა ისაუბრა ეროვნულ არქივში დაცულ ფონდებზე, არქივის მიერ განხორციელებულ და მიმდინარე პროექტებზე დოკუმენტების გაციფრულების, დაცვისა და ხელმისაწვდომობის, ასევე საერთაშორისო კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის კონტექსტში.
შეხვედრა მაქს ვებერის ფონდის თბილისის წარმომადგენლობის, ჰელსინკის უნივერსიტეტის ალექსანტერის ინსტიტუტისა და მაქს ვებერის აღმოსავლეთ ევროპის ქსელის ორგანიზებით გაიმართა.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს ეროვნული არქივი აქტიურად თანამშრომლობს მაქს ვებერის თბილისის წარმომადგენლობასთან, რაც ოფიციალურად 2024 წელს ხელმოწერილი მემორანდუმით გაფორმდა. 2025 წელს კი არქივმა თანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმა ჰელსინკის უნივერსიტეტის ალექსანტერის ინსტიტუტთან და ეს უწყებების პირველი ერთობლივი ღონისძიებაა.

National Archives of Georgia Participated in Discussion on the Role of Archives in the Context of International Research Projects
The National Archives of the Ministry of Justice of Georgia, participated in the international workshop, "Foreign Expatriates in the South Caucasus: International Family Enterprises in Georgia and Azerbaijan, 1850–1925," organized by the Georgian Branch Office of Max Weber Foundation.
During the event, participants discussed the activities of entrepreneurs from Baltic to the Black and Caspian Seas; the Oil Rush in Baku; transnational and global connections existing within and beyond the South Caucasus; and the experiences of workers, women, and refugees.
The concluding section of the workshop featured a roundtable discussion. Sandra Dahlke, Director of the Max Weber Eastern European Network, focused on the role of archives in researching the history of migration, expatriates, and entrepreneurship in the South Caucasus. The Director General of the National Archives of Georgia, Teona Iashvili, discussed the collections preserved in the National Archives, the past and ongoing projects implemented by the Archive in the context of documents’ digitization, preservation, and accessibility, as well as supporting international research endeavors.
The meeting was organized by the Georgian Branch Office of Max Weber Foundation, the Aleksanteri Institute of the University of Helsinki, and the Max Weber Eastern European Network.
It is worth noting that the National Archives of Georgia actively cooperates with the Georgian Branch Office of Max Weber Foundation, which was officially established by a memorandum signed in 2024. Additionally, the Archive signed a cooperation memorandum with the Aleksanteri Institute of the University of Helsinki, and this workshop represents the first joint event by these agencies.