არქივების საერთაშორისო კვირეული ეროვნული არქივში ანიმაციური ფილმების ჩვენებით გაიხსნა
არქივების საერთაშორისო კვირეული საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივში ქართული ანიმაციური ფილმების ჩვენებით გაიხსნა. ეროვნული არქივის კინოთეატრში დღეს ორი სეანსი მოეწყო.
ეროვნული არქივისა და კინოსტუდია „ქართული ფილმის“ თანამშრომლობით 2018-2019 წლებში დაიწყო პროექტი „რე-ანიმაცია“. ამ დრომდე ცხრა ქართული ანიმაციური ფილმი ეროვნული არქივის მაღალი გარჩევადობის კინოსკანერზე ციფრულ ფორმატში გადაიტანეს და რესტავრაცია ჩაუტარეს.
პროექტის შედეგად 1960-1980-იანი წლების ანიმაციური ფილმები დიდ ეკრანს ათწლეულების შემდეგ დაუბრუნდა. ფილმებს შორისაა: „წუნა და წრუწუნა“ (1962 წელი); „ბომბორა სწავლას იწყებს“ (1973 წელი); „სახლობანა“ (1973 წელი); „საზამთრო“ (1974 წელი); „თერძი ბესო“ (1977 წელი); „ხელმარჯვე ოსტატის საჩუქარი“ (1983 წელი); „ყარყატის შვილობილი“ (1985 წელი); „სანუკვარი ოცნება“ (1989 წელი).
ამავე კვირეულის ფარგლებში ეროვნულ არქივში ხვალ, 7 ივნისს, 16:00 საათზე გამოფენა „სარგის კაკაბაძე“ გაიხსნება. ისტორიკოსი და ფილოლოგი სარგის კაკაბაძე საქართველოს ერონული არქივის (იმ დროისათვის ცენტრალური არქივის) ერთ-ერთი დამფუძნებელი და შემდგომში ხელმძღვანელი იყო. მისი დამსახურებით ეროვნული არქივის ფონდები უმნიშვნელოვანესი დოკუმენტებით შეივსო.
სარგის კაკაბაძის უნიკალურ პირად არქივს მისი შვილიშვილი ცირა კალანდაძე ინახავს. სწორედ მისი დახმარებით ისტორიკოსის არქივის დოკუმენტები ფართო საზოგადოებისთვის პირველად იქნება წარმოდგენილი ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში.
არქივების საერთაშორისო დღედ 9 ივნისი 2007 წელს არქივების საერთაშორისო საბჭომ დააწესა. ეს თარიღი უკავშირდება 1948 წელს გაერთიანებული ერების განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის ორგანიზაციის (UNESCO) მიერ არქივთა საერთაშორისო საბჭოს დაარსებას. მიმდინარე წელს კვირეული 3 ივნისს დაიწყო და 9 ივნისამდე გასტანს.

The International Archives Week was opened in the National Archives of Georgia with the Screening of Georgian Animated Films
The International Archives Week was opened at the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia with the screening of Georgian animated films. Two sessions were held at the National Archives cinema today.
In 2018-2019, the project “Re-Animation” was launched in cooperation with the National Archives and Georgian Film Studio. So far, nine Georgian animated films have been digitally restored on the National Archives' high resolution film scanner.
As a result of the project, animated films from the 1960s and 1980s returned to the big screen decades later. The films include: "Tsuna and Tsrutsuna: (1962); "Bombora Stsavlas Itskebs" (1973); "Sakhlobana" (1973); "Sazamtro"(1974); "Terdzi Beso" (1977); "Khelmarjve Ostatis Sachukari" (1983); "Karkatis Shvilobili" (1985); "Sanukvari Otsneba" (1989).
Exhibition "Sargis Kakabadze" will be opened in the National Archives tomorrow, June 7, at 16:00. Historian and philologist Sargis Kakabadze was one of the founders and later head of the Georgian Archives (then the Central Archive). Thanks to him, the fonds of the National Archives were filled with important documents.
Sargis Kakabadze's unique personal archive is kept by his granddaughter Tsira Kalandadze. With her assistance, the documents from the historian's archive will be presented to the wide society for the first time at the Exhibition Pavilion of the National Archives.
The International Council on Archives established the International Archives Day on June 9 in 2007. This date relates to the establishment of the International Council on Archives by the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) in 1948. This year the week started on June 3 and will last till June 9.