XX საუკუნის დასაწყისის ქართული საეკლესიო მხატვრობის შესახებ ეროვნულ არქივში გამოფენა გაიხსნა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონი მასპინძლობს გამოფენას „ქართული საეკლესიო მხატვრობა 1900-1921 წწ.“, რომელიც აცოცხლებს აღნიშნული პერიოდის ქართულ საეკლესიო მხატვრობასთან დაკავშირებულ გამორჩეულ ადგილებს, ადამიანებს, ქმნილებებს.
გამოფენის დამთვალიერებელი გაეცნობა XX საუკუნის დასაწყისში საქართველოში მოღვაწე თვითნასწავლი თუ პროფესიონალი, ქართველი თუ უცხოელი მხატვრების (დიმიტრი შევარდნაძე, ჰენრიკ ჰრინევსკი, ვალერიან სიდამონ-ერისთავი და სხვ.) საეკლესიო მხატვრობის ხელოვნებას.
ექსპონატები დაცულია საქართველოს ეროვნულ არქივსა და მხატვრების საოჯახო არქივებში, ასევე შეგროვილია იმჟამინდელი პერიოდიკიდან და საეკლესიო მოხატულობების შესწავლის შედეგად.

The exhibition pavilion of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia is hosting the exhibition “Georgian Church Painting 1900-1921”, which brings to life outstanding places, people, and creations related to Georgian church painting of the mentioned period.
The visitors of the exhibition will get acquainted with the art of church painting by self-taught and professional Georgian and foreign artists (Dimitri Shevardnadze, Henryk Hryniewski, Valerian Sidamon-Eristavi, etc.) working in Georgia at the beginning of the 20th century.
The exhibits are preserved in the National Archives of Georgia and the family archives of the artists, as well as being collected from the current period and as a result of the study of church paintings.