ხვალ თელავში კახეთის რეგიონული არქივი გაიხსნება
18 თებერვალს, 12:00 საათზე, იუსტიციის მინისტრი თეა წულუკიანი, ეროვნული არქივის გენერალური დირექტორი თეონა იაშვილი და თელავის მაჟორიტარი დეპუტატი გელა სამხარაული თელავში იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის ტერიტორიული ორგანოს - კახეთის რეგიონული არქივის - შენობას (თელავი, რუსთაველის გამზირი N93) გახსნიან.
ეს იქნება თელავის კიდევ ერთი ლამაზი შენობა, რომელშიც შეინახავენ  კახეთის ბოლო ასწლეულის დოკუმენტურ მეხსიერებას. ამავდროულად, კახეთის არქივი რეგიონში კულტურული ღონისძიებების კიდევ ერთი მასპინძელი გახდება.
შენობაში თანამედროვე სტანდარტებით მოეწყო საცავები,  რომლებშიც დაცულია როგორც უსაფრთხოების ზომები, ისე დოკუმენტების შენახვის პირობები.
არქივის სამსართულიან შენობას ბოლო ექვს თვეში სრული რეკონსტრუქცია ჩაუტარდა.  დოკუმენტების საცავებისა და სამუშაო ოთახების გარდა, შენობაში მოეწყო საგამოფენო და სამკითხველო დარბაზი. პირველი გამოფენა ღვინისა და ვაზის თემას ეძღვნება.
შენობის ფოიეში განთავსდა მუდმივმოქმედი ექსპოზიცია, სადაც წარმოდგენილია კახეთის რეგიონთან დაკავშირებული უძველესი ხელნაწერები და საბუთები, ასევე კახეთის რეგიონის ხედები და სხვადასხვა ხუროთმოძღვრული ძეგლის ფოტო.
კახეთის რეგიონულ არქივში განთავსდება თელავის, ახმეტის, ყვარლის, ლაგოდეხის, საგარეჯოს, სიღნაღის, დედოფლისწყაროსა და გურჯაანის არქივის დოკუმენტები.
კახეთის რეგიონში პირველი საარქივო დაწესებულება 1930 წელს თელავში გაიხსნა. ის, ასევე, მოიცავდა ახმეტისა და ყვარლის საარქივო ბიუროებს. 1935 წელს შეიქმნა სიღნაღის რაიონული არქივი ლაგოდეხისა და დედოფლისწყაროს საარქივო განყოფილებებით. 1937 წელს გურჯაანშიც ჩამოყალიბდა არქივი, რომელსაც დაექვემდებარა საგარეჯოს საარქივო განყოფილება.
ეტაპობრივად  ყველა საარქივო განყოფილება რაიონულ არქივად ჩამოყალიბდა და ათწლეულების განმავლობაში კახეთის მხარეში 8 რაიონული არქივი ფუნქციონირებდა. 2010 წლიდან ყველა რაიონული არქივი საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს მმართველობის სფეროში მოქმედ სსიპ „საქართველოს ეროვნულ არქივს“ დაექვემდებარა.
2015 წლის 18 თებერვალს გაიხსნა კახეთის რეგიონული არქივის ეს შენობა და მასში კახეთის ყველა რაიონული არქივი განთავსდა. კახეთის რეგიონულ არქივში დოკუმენტები 1920-იანი წლებიდან ინახება. საარქივო დოკუმენტები ასახავს რეგიონის სოფლებისა და ქალაქების სოციალურ და კულტურულ ყოფას, ინფრასტრუქტურის განვითარების ეტაპებს, დემოგრაფიულ მონაცემებს, ადგილობრივი თვითმმართველობების მუშაობას.
საარქივო მასალები, ასევე, მოიცავს ინფორმაციას ადგილობრივი სასწავლო დაწესებულებების, ღვინის ქარხნების, ჰესების, ფაბრიკა-ქარხნების, თეატრებისა და კულტურის სახლების, კურორტების, საავადმყოფოების, სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციების შესახებ.
გარდა ამისა, კახეთის რეგიონულ არქივში დაცულია ამ მხარის ცნობილი პედაგოგების, პოეტების, მსახიობების, აგრონომების, ინჟინრებისა და სხვა პროფესიის ადამიანების პირადი ფონდები.

The Regional Archive of Kakheti will be Opened Tomorrow in Telavi
The Minister of Justice of Georgia, Thea Tsulukiani, General Director of The National Archives of Georgia, Teona Iashvili and the Majoritarian MP of Telavi, Gela Samkharauli will open a Territorial Organ of the National Archives of Georgia - the Regional Archive of Kakheti in Telavai on February 18, 12:00 p.m. (Telavi, Rustaveli ave. 93).
This will be another beautiful building of Telavi, where the documents of the last 100 years of Kakheti region will be preserved. At the same time, the Regional Archive of Kakheti will be another host of the cultural events in Kakheti region.
The depositories of Archive building are organized according to the modern standards where the security measures and the storage conditions are protected.
Three-floor-building of the archive was entirely reconstructed during the last 6 months. Besides of document storages and working offices, there are newly created exhibition and reading halls. The first exhibition is dedicated to the subject of vine and vineyard.
In the foyer of the archive building there is a permanent exhibition where the ancient manuscripts and documents, views of region and photos of the various architectural monuments of Kakheti are represented.
The documents of the Telavi, Akhmeta, Kvareli, Lagodekhi, Sagarejo, Sighnaghi, Dedophlistskharo and Gurjaani archives will be located at the Regional Archive of Kakheti.
The first archival institution in Kakheti region was opened in Telavi, in  1930. This archive also covered the Archival Bureaus of Akhmeta and Kvareli. The District Archive of Sighnaghi with their Archival Divisions of Lagodekhi and Dedophlistskharo was created in 1935. The Archive was also created in Gurjaani with Archival Division of Sagarejo in 1937.
Step by step all the archival divisions were formed into the district archives and during the decades eight functioning district archives were in Kakheti region. In 2010, all district archives were subordinated to the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia.
The Regional Archive Building of Kakheti was opened on February 18, 2015 and all the archives of Kakheti region are located there. The Regional Archive of Kakheti stores the documents from 1920. The documents represent the social and cultural life of the cities and villages of Kakheti, the stages of infrastructural development, information about the demography and working activities of the local government.
Archival materials also represent the information about the local educational institutions, Vine making factories, hydroelectric stations, factories, theaters and houses of culture, resorts, hospitals, agricultural organizations.
Besides, the private fonds of the famous teachers, poets, artists, agronomists, engineers, etc. are also preserved at The Regional Archive of Kakheti.