საზაფხულო სკოლა „საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკა“
საქართველოს ეროვნული არქივი, შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მხარდაჭერით, 17-23 ივლისს აწყობს  ქართველოლოგიის საზაფხულო სკოლას - „საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკა (1918-1921)“.
პროექტის პრეზენტაცია დღეს ეროვნული არქივის საგამოფენო დარბაზში გაიმართა, სადაც წარმოდგენილი იყო პირველი რესპუბლიკის პერიოდის ფოტო და დოკუმენტური მასალა. ღონისძიებაში მონაწილეობდა იუსტიციის მინისტრის პირველი მოადგილე დავით ჯანდიერი, რომელმაც პირველი რესპუბლიკის პერიოდის ისტორიის კვლევის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
ეროვნული არქივის გენერალური დირექტორი თეონა იაშვილმა აღნიშნა, რომ ეროვნული არქივი ინახავს პირველი რესპუბლიკის პერიოდის უმნიშვნელოვანეს დოკუმენტებს, რომლის შესწავლა ქართველი და უცხოელი მეცნიერების ცოდნას საქართველოს 1918-1921 წლების  ისტორიის შესახებ კიდევ უფრო გააღრმავებს.
საზაფხულო სკოლის სამეცნიერო ხელმძღვანელმა, საისტორიო ცენტრალური არქივის დირექტორმა ანტონ ვაჭარაძემ პრეზენტაციისას აღნიშნა, რომ ღონისძიებაში მონაწილეობას მიიღებს 15 მსმენელი, მათ შორის უცხო ქვეყნის - 10 და საქართველოს 5 მოქალაქე. პროექტის მიზანია უცხოელი და ქართველი მონაწილეებისათვის საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის პოლიტიკური, ეკონომიკური, სოციალური, კულტურული ყოფის გაცნობა; უცხოელ მეცნიერთა ინფორმირება საქართველოსა და კავკასიის რეგიონის შესახებ ეროვნულ არქივში დაცულ, 1918-1921 წლების დოკუმენტებზე; ლევილისა და ჰარვარდის კოლექციებში არსებული მასალების მნიშვნელობის წარმოჩენა რეგიონის ისტორიის კვლევისათვის; უცხო ქვეყნის სამეცნიერო წრეებში საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის შესახებ ცნობადობის ამაღლება და ქართველ და უცხოელ მეცნიერთა შორის კონტაქტების გაღრმავება.
პროექტის ფარგლებში ლექციებს წაიკითხავენ ქართველი მეცნიერები - პროფესორები დიმიტრი შველიძე, ოთარ ჯანელიძე, მალხაზ მაცაბერიძე; ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი ქეთევან ასათიანი; აგრეთვე, ახალგაზრდა მეცნიერები - ისტორიის დოქტორანტები: ბექა კობახიძე, გიორგი გაფრინდაშვილი, დიმიტრი სილაქაძე.
მონაწილეობის მსურველებმა შევსებული სააპლიკაციო ფორმა ელექტრონული ფოსტის მისამართზე: summerschool@archives.gov.ge 5 ივნისის ჩათვლით უნდა გამოაგზავნონ. საზაფხულო სკოლის შესახებ ოფიციალური ინფორმაცია განთავსებულია სოციალური ქსელებში:

The National Archives of Georgia, with the support of “Shota Rustaveli National Science Foundation” organizes Summer School on the subject of “The First Democratic Republic of Georgia (1918-1921)”, on 17-23 July, 2013.
Presentation of the project was held today at the exhibition hall of the National Archives. Photo and written documents of the period of the First Republic was exhibited there. David Jandieri, Deputy Minister of Justice was participating in the event, who spoke about the importance of the research of the First Republic’s history.
Teona Iashvili, General Director of the National Archives noted that the National Archives of Georgia preserves the precious materials from the period of the First Democratic Republic. Its research will deepen the knowledge of Georgian and foreign scientists about the history if Georgia in 1918-1921.
Anton Vacharadze, principal investigator of the Summer School, director of the Central Historical Archive, mentioned during the presentation that the event will unify 15 participants, among them 10 foreign and 5 Georgian citizens. The goal of the project is to acquaint the foreign and Georgian participants with the political, economic, social and cultural existence of the First Democratic Republic of Georgia; to inform the foreign scientists about the documents of 1918-1921, preserved at the National Archives, concerning the region of Georgia and Caucasus.
Leading Georgian experts will read 23 lectures for attendees during the 7 days. There will be 5 modules: Democratic Institutes; Republic and Foreign Countries; Military Affairs; Economic, Culture, Religion, Human Rights, Mass-Media; Practice. Sharing of opinions in frames of roundtable debates will be organized as well. The participants will be taken to cultural sightseeing tours, museums; they will get acquainted with primary archival sources, photos and cinematography of the respective period.
Willing to participate should send the filled application form to the following e-mail: summerschool@archives.gov.ge including June, 5. Official information about the summer school is located in social media: