„საქართველოს ოლიმპიელები“ ეროვნული არქივის გალერეაში
იუსტიციის მინისტრმა თეა წულუკიანმა და სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა მინისტრმა ტარიელ ხეჩიკაშვილმა ეროვნული არქივის საგამოფენო გალერეაში დღეს გამოფენა „საქართველოს ოლიმპიელები“ გახსნეს.
გამოფენა ეძღვნება რიოს ზაფხულის XXXI ოლიმპიურ თამაშებს, რომელშიც მონაწილეობის უფლება საქართველოდან 40-მა სპორტსმენმა მოიპოვა.
ექსპოზიციის გახსნას ესწრებოდნენ: ოლიმპიური ჩემპიონები, პრიზიორები და მათი ოჯახის წევრები, სპორტული ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
გამოფენაზე წარმოდგენილია ეროვნულ არქივში დაცული ქართველი ოლიმპიური ჩემპიონებისა და პრიზიორების ფოტოები, გარდა ამისა,  ქართული სპორტის მუზეუმის ექსპონატები - ოლიმპიელების მედლები, თასები და მემორიალური ნივთები.
„ამ გამოფენის გახსნით გვინდა წარმატება ვუსურვოთ ოლიმპიადის ქართველ მონაწილეებს, რომელთა ნაწილი უკვე რიოში ჩავიდა, ნაწილი კი ამ დღეებში გაემგზავრება. ჩვენ ამ გამოფენას დავტოვებთ ოლიმპიადის ბოლომდე და დავამატებთ ახალი ოლიმპიელებისა და ოლიმპიური მედალოსნების ფოტოებს, მედლებსა და თასებს, რომლებიც, დარწმუნებულნი ვართ, არაერთი იქნება“, - აღნიშნა თეა წულუკიანმა.
გამოფენაზე ნაჩვენები იყო კინოკადრები - მელბურნის  ოლიმპიური   თამაშების  ქართველი   მონაწილეების   დაბრუნება  საქართველოში და მათი დაჯილდოება (1957 წ.)   ქართველ  ოლიმპიელ  სპორტსმენთა   დაბრუნება  რომიდან საქართველოში (1960 წ.).  გამოფენა აგვისტოს ბოლომდე გაგრძელდება. დათვალიერება თავისუფალია.

"'Georgian Olympians" in the Gallery of the National Archives of Georgia
The Minister of Justice, Thea Tsulukiani and Minister of Sports and Youth Affairs - Tariel Khechikashvili opened the exhibition "Georgian Olympians" in the exhibition pavilion of the National Archives of Georgia.
The exhibition is dedicated to the XXXI Summer Olympic Games in Rio, in which 40 Georgian sportsmen have won the right to participate.
The opening ceremony was attended by the Olympic champions, prize winners and their family members, representatives of sports organizations.
The exhibition presents photos of Georgian Olympic champions and prize winners, preserved in the National Archives, as exhibits of Georgian Sports Museum - Olympic medals, cups and memorial objects.
“By opening this exhibition we wish success to Georgian participants of the Olympics, some of whom have already arrived in Rio, and some will leave for these days. We will leave this exhibition by the end of the Olympics and add new photos of Olympians and Olympic medalists, medals and cups, which are sure to be many”- announced Thea Tsulukiani.