საქართველოსა და გერმანიის არქივებს შორის თანამშრომლობა კიდევ უფრო გაღრმავდება
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა გერმანიის ბუნდესარქივის ვიცე-პრეზიდენტს ალექსანდრა ტიტცეს უმასპინძლა. სტუმარი საქართველოს მაქს ვებერის ფონდის საქართველოს ოფისის მოწვევითა და ორგანიზებით ეწვია.
შეხვედრაზე მხარეებმა ერთმანეთს გააცნეს საკუთარი არქივების მუშაობის სპეციფიკა, ისაუბრეს სამომავლოდ თანამშრომლობის განმტკიცებაზე. დოკუმენტების დაცვის, დიგიტალიზაციის, რესტავრაციისა და ელექტრონული არქივების მიმართულებით გერმანული გამოცდილების გაზიარების შესაძლებლობა იყო შეხვედრის ერთ-ერთი მთავარი თემა.
ვიზიტის ფარგლებში სტუმარი გაეცნო ეროვნული არქივის მუშაობის სპეციფიკას, რესტავრაციის ლაბორატორიის საქმიანობას და დაათვალიერა ქართულ საარქივო ფონდებში გერმანიის შესახებ დაცული დოკუმენტები.
ეროვნულმა არქივმა მაქს ვებერის ფონდის საქართველოს ოფისთან ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი 2024 წელს გააფორმა და სხვადასხვა სამეცნიერო თუ კვლევითი პროექტის ფარგლებში თანამშრომლობს.

Cooperation Between the Archives of Georgia and Germany will Deepen Further
The Director General of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia, Teona Iashvili, hosted Alexandra Titze, Vice President of Germany's Federal Archives. The guest's visit was organized and invited by the Max Weber Foundation's Georgia office.
During the meeting, both sides introduced the specific functions of their archives and discussed strengthening future collaboration. A primary topic was the opportunity for sharing German expertise in document preservation, digitization, restoration, and electronic archiving.
As part of the visit, the guest was introduced to the specific operations of the National Archives and the work of the restoration laboratory and viewed documents related to Germany preserved in Georgian archival collections.
The National Archives signed a cooperation memorandum with the Max Weber Foundation's Georgia office in 2024 and collaborates on various scientific and research projects.