საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივში სვანეთში დაცულ ქურაშის ოთხთავს რესტავრაცია ჩაუტარდება
ქართული კულტურის უმნიშვნელოვანესი ძეგლი, XII-XIII საუკუნეების პალიმფსესტური სახარება, თბილისში დღეს მესტიის მუნიციპალიტეტის მერიისა და ეცერის თემის წარმომადგენლებთან შეთანხმებით ჩამოიტანეს.
ტრანსპორტირების პროცესს იუსტიციის მინისტრის მოადგილე ბუბა ლომუაშვილი, კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის მინისტრი თეა წულუკიანი, ეროვნული არქივის დირექტორი თეონა იაშვილი, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
უნიკალური ხელნაწერი ეროვნულ არქივში სარესტავრაციო სამუშაოებისთვის 18 თვე დარჩება, შემდეგ კი სრულად რესტავრირებული ოთხთავი კვლავ ეცერის თემში დაბრუნდება. სამუშაოების გეგმა-გრაფიკი ოთხთავის დაზიანების ხარისხის დადგენის შემდეგ განისაზღვრება.
რესტავრაციას ეროვნული არქივის დოკუმენტების რესტავრაციისა და მიკროფილმირების ლაბორატორიის რესტავრატორები საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი ტექნოლოგიური პროცესის სრული დაცვით შეასრულებენ, რაც გაზრდის უნიკალური დოკუმენტის დაცულობის ხარისხსა და მისი შენახვის ხანგრძლივობას.
ქურაშის სახარება სვანეთში დაცული მეორე ხელნაწერია, რომელიც რესტავრაციის პროცესს ეროვნული არქივის ლაბორატორიაში გაივლის. 2021 წელს აქ ლახამულის XII საუკუნის ოთხთავის სარესტავრაციო სამუშაოები განხორციელდა. უნიკალურ ხელნაწერებზე მუშაობის შესაძლებლობას ლაბორატორიის თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი მასალა-დანადგარები და რესტავრატორთა მაღალი პროფესიონალიზმი განაპირობებს.

The restoration of the four heads of the guarded Qurashi in Svaneti will be carried out in the National Archive of the Ministry of Justice of Georgia.
The most important monument of Georgian culture, the palimpsest gospel of the 9th-10th centuries, was brought to Tbilisi today in agreement with the Mestia municipality's mayor's office and Etseri community representatives.
Deputy Minister of Justice Buba Lomuashvili, Minister of Culture, Sports and Youth Tea Tsulukiani, Director of the National Archives Teona Iashvili, representatives of local authorities attended the transportation process.
The unique manuscript will remain in the National Archives for restoration work for 18 months, after which the fully restored four chapters will be returned to the Etzer community. The plan-schedule of works will be determined after determining the degree of damage to the quadriceps.
The restorers of the National Archive Document Restoration and Microfilming Laboratory will perform the restoration in full compliance with the technological process in accordance with international standards, which will increase the quality of protection of the unique document and the duration of its storage.
The Qurashi Gospel is the second manuscript preserved in Svaneti, which will undergo the restoration process in the laboratory of the National Archives. In 2021, the restoration works of the 12th century four-chapters of Lakhamuli were carried out here. The possibility of working on unique manuscripts is determined by the modern equipment of the laboratory, corresponding to the European standard, and the high professionalism of the restorers.