საჯარო ლექცია 1921 წელს საქართველოს ოკუპაციის თემაზე
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის Facebook გვერდზე - https://www.facebook.com/NationalArchivesofGeorgia - 1921 წლის 25 თებერვალს ბოლშევიკური რუსეთის მიერ დამოუკიდებელი საქართველოს ოკუპაციის 100 წლისათავთან დაკავშირებით საჯარო ლექციების ციკლი გრძელდება.
დღეს 18:00 საათზე ისტორიკოსი დიმიტრი სილაქაძე ისაუბრებს ომის პირველ ეტაპსა და თბილისის დაცემაზე.
პირველი რესპუბლიკის ისტორიის მკვლევარმა, ეროვნული არქივის სამეცნიერო განყოფილების თანამშრომელმა დიმიტრი სილაქაძემ ოკუპაციის თემაზე 3 საჯარო ლექცია მოამზადა. „მზადება ომისათვის“ facebook გვერდზე საზოგადოებამ 18 თებერვალს live რეჟიმში იხილა (მისი ვიდეოჩანაწერი ხელმისაწვდომია ამავე გვერდზე). 26 თებერვლის ლექციის თემა კი „ომი თბილისის დაცემის შემდეგ და მარცხი“ იქნება.
ლექციებში მიმოხილულია ის უნიკალური საარქივო მასალა, რომელიც 100 წლის წინათ საქართველოში განხორციელებულ ტრაგიკულ მოვლენებზე საინტერესო და უტყუარ ცნობებს გვაწვდის.

On the Facebook page of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia - https://www.facebook.com/NationalArchivesofGeorgia - a series of public lectures continues on the occasion of the 100th anniversary of the occupation of independent Georgia by Bolshevik Russia continues on February 25, 1921.
Today at 18:00 historian Dimitri Silakadze will talk about the first stage of the war and the fall of Tbilisi.
Dimitri Silakadze, a researcher on the history of the First Republic and an employee of the National Archives, prepared 3 public lectures on the topic of occupation. "Preparing for War" was seen live on the Facebook page on February 18 (this video is available on the same page). The topic of the February 26 lecture will be "War after the fall of Tbilisi and the Defeat."