პირველი მსოფლიო ომის ფოტოქრონიკა ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში პირველი მსოფლიო ომის მოწყალების დის, პირველი ფოტოდოკუმენტალისტი ქალის, ნინო ჯორჯაძის ფოტოების გამოფენა გაიხსნა.
ექსპოზიცია „ნინო ჯორჯაძე კავკასიის ფრონტი /1914 - 1918/“ ფოტოფესტივალ „ქოლგა თბილისი ფოტოს“ ნაწილია.
ნინო ჯორჯაძე პირველ მსოფლიო ომში წითელი ჯვრის ორგანიზაციის ეგიდით მოხალისედ წავიდა და მოწყალების დად მსახურობდა. მან კავკასიის ფრონტის ფოტოქრონიკა მისი ძმის, გიორგი ჯორჯაძის, „კოდაკის“ ფოტოაპარატით შექმნა. მის ობიექტივში მოხვდა ომის ყოველდღიურობა: ექსტრემალური სიტუაციები, სამხედრო პირები, დაჭრილები, ლტოლვილები, ექიმები.
გამოფენის კურატორია ხელოვნებათმცოდნე ლიკა მამაცაშვილი. საოჯახო არქივის მფლობელები არიან: თამარ ლორთქიფანიძე და ალექსანდრე ბაგრატიონი.
ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონი ექსპოზიციას 21 მაისის ჩათვლით უმასპინძლებს. დასწრება თავისუფალია.

Photo-chronicle of the First World War in the exhibition pavilion of the National Archives
In the exhibition pavilion of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia, an exhibition of photos of Nino Jorjadze, sister of mercy of the First World War and the first photo-documentary woman, was opened.
The exposition “Nino Jorjadze Caucasus Front /1914 – 1918/” is part of the photo festival “Kolga Tbilisi Photo”.
Nino Jorjadze volunteered in the First World War under the auspices of the Red Cross organization and served as a sister of mercy. She created a photo chronicle of the Caucasus Front with his brother, Giorgi Jorjadze’s Kodak camera. Her lens captured the daily life of the war: extreme situations, military, injuries, refugees, and doctors.
The curator of the exhibition is art critic Lika Mamatsashvili. The owners of the family archive are Tamar Lortkipanidze and Aleksandre Bagrationi.
The exhibition pavilion of the National Archives will host the expositions till May 21. Attendance is free.