იუსტიციის სამინისტროს მმართველობის სფეროში მოქმედი სსიპ „საქართველოს ეროვნული არქივი“ ლახამულის ოთხთავის რესტავრაციას იწყებს. სოფელ ლახამულის რამდენიმე წარმომადგენელთან ეროვნულმა არქივმა მიღება-ჩაბარების აქტი გააფორმა, რომლის თანახმად, უნიკალური ხელნაწერი არქივში რესტავრაციისთვის 18 თვეს დაჰყოფს და ამ დროის შემდეგ სრულად რესტავრირებული სიწმინდე კვლავ სოფელს დაუბრუნდება.
სამუშაოებს საქართველოს ეროვნული არქივის დოკუმენტების რესტავრაციისა და მიკროფილმირების ლაბორატორიის რესტავრატორები შეასრულებენ, რომლებიც არა მარტო პროფესიონალიზმით, არამედ მაღალი სანდოობითაც გამოირჩევიან. ლაბორატორია 1942-43 წლებში დაარსდა, უკანასკნელი რამდენიმე წლის განმავლობაში კი, იუსტიციის სამინისტროს ხელშეწყობით, თანამედროვე ევროპული სტანდარტის სარესტავრაციო ცენტრად ჩამოყალიბდა. სწორედ ეროვნული არქივის რესტავრატორებმა იმუშავეს ისეთ ძეგლებზე, როგორიცაა: ანჩის სახარება, დავით აღმაშენებლის ანდერძი, არაერთი სხვა, ქართული კულტურისათვის უმნიშვნელოვანესი ისტორიული საბუთი და ხელნაწერი.
რესტავრაციის პერიოდში მოხდება ლახამულის ოთხთავის დეზინფექცია, მშრალი და სველი წესით დამუშავება, შეკეთება თანამედროვე მასალის გამოყენებით. ყველა ის ტექნიკური საშუალება, რაც დოკუმენტების რესტავრაციისას გამოიყენება, აპრობირებულია საერთაშორისო სტანდარტებით, იცავს დოკუმენტს და ზრდის მისი შენახვის ხანგრძლივობას.
იმ 18 თვის განმავლობაში, რომელიც ოთხთავის რესტავრაციას სჭირდება, ლახამულელებს და მეზობელი თემების წარმომადგენლებს ექნებათ საშუალება, მათთვის სასურველ დროს ეწვიონ არქივს და დააკვირდნენ რესტავრაციის პროცესს.
ლახამულის ოთხთავი მე-12 საუკუნის ძეგლია და მას დიდი მნიშვნელობა აქვს ქართული ოთხთავების გიორგი მთაწმინდელისეული რედაქციის შესწავლისათვის. ამ ხელნაწერს არაერთი მინაწერი ახლავს, რომლებიც უძვირფასეს ცნობებს გვაწვდის აფაქიძეთა ფეოდალური სახლის შესახებ. ეტრატის ფურცლებზე შესრულებულია 3 მინაწერი დოკუმენტი, რომლებიც მე-15 საუკუნეს მიეკუთვნება და შეიცავს ცნობებს ლახამულის ხევის სოციალურ-ეკონომიკური, სამართლებრივი და რელიგიური ყოფის შესახებ.

The National Archives of the Ministry of Justice of Georgia begins the restoration of Lakhamuli Four Gospels. Along with several representatives of the village of Lakhamuli, the National Archives of Georgia has signed an act of acceptance, according to which the unique manuscript will be kept in the archive for restoration for 18 months, after the fully restored relic will be returned to the village.
The works will be performed by the restorers of the Documents Restoration and Microfilming Laboratory of the National Archives of Georgia, who are distinguished not only by their professionalism but also by their high reliability. The laboratory was established in 1942-43, and during the last few years, with the support of the Ministry of Justice, it has been established as a modern European standard restoration center. It was the restorers of the National Archives who worked on such monuments as the Gospel of Anchi, the will of David Aghmashenebeli, and many other, the most important historical documents and manuscripts for Georgian culture.
During the restoration period, Lakhamuli Four Gospels will be disinfected, treated with dry and wet order, repaired using modern materials. All the technical means, used in the restoration of documents, are proved by the international standards, protects the document and increases duration of its viability.
During the 18 months that will be needed for the restoration of the Four Gospels, the inhabitants of Lakhamuli and the neighboring communities will have the opportunity to visit the National Archives at any time and observe the restoration process.
Lakhamuli Four Gospels is a monument of the 12th century and it is of a great importance for the study of the Georgian Four Gospels by Giorgi Mtatsmindeli. The manuscript has inscriptions, which provides valuable information about feudal house of the Aphakidzes. The parchement pages contain 3 inscriptions dating back with the 15th century, containing information on the social-economic, legal, and religious existence of the Lakhamuli Ravine.