ლევილში 1924 წლის სახალხო აჯანყების ასი წლისთავისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე ეროვნული არქივის მასალები გამოიფინა
საფრანგეთში, ლევილის ქართველთა მამულში 1924 წლის სახალხო აჯანყებიდან ასი წლისთავისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გაიმართა.
ღონისძიება, რომელიც მოიცავდა ეროვნულ არქივში დაცული მასალის გამოფენას, სამეცნიერო კონფერენციას და ანსამბლ „ქართული ხმების“ წარმოდგენას, საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრმა თეა წულუკიანმა, იუსტიციის მინისტრმა რატი ბრეგაძემ, პარლამენტის წევრებმა: ელისო ბოლქვაძემ, თენგიზ შარმანაშვილმა და ბექა ოდიშარიამ გახსნეს.
საქართველოს იუსტიციის მინისტრმა ისაუბრა 1924 წლის აჯანყების როლის შესახებ ეროვნული ცნობიერების ფორმირების საქმეში და აღნიშნა, რომ ეროვნული არქივის ვებგვერდზე უკვე ხელმისაწვდომია მოძრაობის ამსახველი დოკუმენტები და მასალები.
ეროვნული არქივის მიერ მომზადებულ ექსპოზიციაში ასახულია ანტისაბჭოთა ეროვნული მოძრაობის ფორმები (ლოკალური აჯანყებები, მშვიდობიანი დემონსტრაციები, მიმართვები საერთაშორისო თანამეგობრობას და სხვ.), საქართველოს ემიგრანტული მთავრობის როლი ამ მოძრაობაში, 1924 წლის აჯანყების მომზადების ეტაპები, აჯანყების მარცხი და რეპრესიების მორიგი ტალღა. საარქივო მასალა ინფორმაციას გვაწვდის საბჭოთა ხელისუფლების მიერ განხორციელებული რეპრესიების მასშტაბის შესახებ. გამოფენაზე ასევე წარმოდგენილია წიგნები ტიერი ბერიშვილის პირადი კოლექციიდან.
კონფერენციის დაწყებამდე ქართული დელეგაციის წევრებმა პატივი მიაგეს საქართველოს პირველი რესპუბლიკის ემიგრაციული მთავრობის წარმომადგენელთა ხსოვნას და მათი საფლავები ყვავილებით შეამკეს.

National Archives Materials Exhibited at Event in Leuville Marking the Centennial of the 1924 Public Uprising
An event commemorating the 100th anniversary of the 1924 public uprising was held in the Georgian estate in Leuville, France.
The event, which included an exhibition of materials preserved in the National Archives, a scientific conference, and a performance by the ensemble "Georgian Voices," was opened by Georgia's Minister of Culture and Monument Protection Tea Tsulukiani, Minister of Justice Rati Bregadze, and Members of Parliament Eliso Bolkvadze, Tengiz Sharmanashvili, and Beka Odisharia.
The Minister of Justice spoke about the role of the 1924 uprising in shaping national consciousness and noted that documents and materials depicting the movement are now available on the National Archives website.
The exhibition prepared by the National Archives highlights various forms of the anti-Soviet national movement (local uprisings, peaceful demonstrations, appeals to the international community, etc.), the role of the Georgian émigré government in the movement, the stages of planning the 1924 uprising, its failure, and the subsequent wave of repression. Archival materials provide information on the scale of repressions carried out by the Soviet authorities. Books from Thierry Berishvili's personal collection were also displayed at the exhibition.
Before the conference began, members of the Georgian delegation paid tribute to the memory of representatives of Georgia’s First Republic émigré government and decorated their graves with flowers.
The online version of the exhibition is available at: https://archive.gov.ge/ge/2024-1/onlaingamofena-1924-tseli-1.