„კულტურფილმი“ ეროვნული არქივის საგანძურიდან თბილისის საერთაშორისო კინოფესტივალზე
თბილისის მე-13 საერთაშორისო კინოფესტივალის ფარგლებში ეროვნულმა არქივმა კინოთეატრ რუსთაველის მეხუთე დარბაზში უხმო კინოს პერიოდში გადაღებული ოთხი მოკლემეტრაჟიანი ფილმის ჩვენება გამართა. ფილმები ცოცხალი მუსიკით გააფორმეს რეზო კიკნაძემ და ანსამბლმა „Consilia".
გასული საუკუნის 20-30-იან წლებში გადაღებულმა ნამუშევრებმა მაყურებელთა დიდი დაინტერესება გამოიწვია და ჩვენებამ ანშლაგით ჩაიარა.
ფესტივალისათვის შერჩეული იყო ფილმები „კულტურფილმის“ ჟანრიდან, რომელსაც აერთიანებს კონცეფცია „სხეული/მანქანა“. ფილმებიდან ორი კოტე მიქაბერიძისა და ვასილ დოლენკოს „რასაც დასთეს, იმას მოიმკი“ (1930 წელი) სიკო დოლიძის „მიწის ძახილი“ (1928 წელი) ახალგაზრდა სოციალისტური რესპუბლიკისთვის ძალიან აქტუალურ თემას, კოლექტიურ მეურნეობებში სამუშაო პროცესის მექანიზაციას და შრომის ახლებურ განაწილებას ეხება. ორიც, ვახტანგ შველიძის „კოლმეურნის ჰიგიენა“ (1934 წელი) და ალექსანდრე ჯალიაშვილის „დილის ათი წუთი“ (1932 წელი) ასახავს სახელმწიფო პოლიტიკას სხეულის გაჯანსაღების საკითხებში.

“CulturFilm” from the Treasury of National Archives on Tbilisi International Film Festival
In the frames of the 13th Tbilisi International Film Festival 4 short films from the period of silent film was shown by the National Archives of Georgia in the fifth hall of Rustaveli cinema. The screenings have been accompanied by the live music of Rezo Kiknadze and ensemble “Consilia”.
The films taken in the 20-30-s of the last century caused the great interest among the viewers and the screening was practically sold out.
The films chosen from the genre of “Culturfilm” unites the conception “Body/Machine”. Two of them Kote Mikaberidze’s and Vasil Dolenko’s films - “You must reap what you have sawn”(1930) and Siko Dolidze’s “Call of the land”(1928) are very actual topics for socialists republic, about mechanization of the labor process in  collective farming and new distribution of labor. What concerns the rest two films of Vakhtang Shvelidze’s “The hygiene of collective farmer” (1934) and Aleqsandre Jaliashvili’s “Morning ten minutes” (1932) they describe the state policy of body’s recovery.