„ქართული ხელნაწერები და ისტორიული საბუთები“ – ეროვნული არქივის ახალი გამოცემა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულმა არქივმა საზოგადოებას ახალი გამოცემა წარუდგინა. წიგნი  „ქართული ხელნაწერები და ისტორიული საბუთები“ საარქივო ფონდებში დაცულ ხელნაწერებსა და ისტორიულ საბუთებს აერთიანებს.
გამოცემაში შეტანილია ეროვნულ არქივში დაცული IX-XIX საუკუნეების ხელნაწერებისა და ისტორიული საბუთების მოხატულობები და შემკულობები, გამორჩეული ანდერძ-მინაწერები და ავტოგრაფული ნუსხები, UNESCO-ს მსოფლიო მეხსიერების რეესტრში შეტანილი ნუსხები, ბოლო ხანებში გამოვლენილი პალიმფსესტები და სხვა სიახლეები, ხელრთვები და ბეჭდები. აღსანიშნავია, რომ არქივში 1000-მდე ხელნაწერი და 15 000-ზე მეტი ისტორიული საბუთი ინახება.
ახალი გამოცემის პრეზენტაცია საგამოფენო პავილიონში გაიმართა. ღონისძიებას სამეცნიერო წრეების წარმომადგენლები და მოწვეული სტუმრები ესწრებოდნენ.
წიგნის შეძენა შესაძლებელია ეროვნული არქივის მაღაზიაში მისამართზე: თბილისი, ვაჟა-ფშაველას #1/პეკინის #40.
რედაქტორ-შემდეგენელი – ქეთევან ასათიანი; რედაქტორები – ნათია დუნდუა, დალი ჩიტუნაშვილი, მანანა ჭუმბურიძე.

“Georgian manuscripts and historical documents”- a new addition of the national archives
The National Archives of the Ministry of Georgia preserved a new edition for the public. The book “Georgian Manuscripts and Historical Documents” combines manuscripts and historical documents preserved in archival fonds.
The publication includes illustrations and decorations of manuscripts and historical documents of the 9th-19th centuries preserved in the National Archives, special colophons and inscriptions, lists included in the UNESCO World Memory Register, recently discovered palimpsests and other novelties, manuscripts, and seals. It should be noted that the archives contain about 1,000 manuscripts and more than 15,000 historical documents.
The presentation of the new edition was held in the exhibition pavilion. The representatives of scientific circles and other invited guests attended the event.
The book can be purchased at the store of the National Archives at the address: Tbilisi, 1 Vazha Pshavela avenue/40Pevini avenue.Editor-in-chief Ketevan Asatiani, editors – Natia Dundua, Dali Chitunashvili, and Manana Chumburidze