იუსტიციის მინისტრმა ეროვნული არქივის სარესტავრაციო პროექტებსა და გაზრდილ ინფრასტრუქტურაზე ისაუბრა
„დოკუმენტების რესტავრაციის ლაბორატორია გაიხსნა ქუთაისის ცენტრალურ არქივში, რომელიც პრაქტიკულად არის უნიკალური მეთოდი დოკუმენტებთან მუშაობის. კერძოდ, ვგულისხმობ ქაღალდის საფუძვლიან დოკუმენტებს და მათ რესტავრაციას, რაც საბოლოო ჯამში კიდევ უფრო დაცულად შემოუნახავს ისტორიას ჩვენს მომავალ თაობებს“, – საქართველოს იუსტიციის მინისტრმა რატი ბრეგაძემ ეროვნული არქივის საქმიანობასა და დაგეგმილ პროექტებზე ისაუბრა. მინისტრმა აღნიშნა ეროვნული არქივის მნიშვნელობა და იუსტიციის სამინისტროს მხრიდან მაქსიმალური ხელშეწყობა.
რატი ბრეგაძემ ისაუბრა ქართული კულტურის უმნიშვნელოვანესი ძეგლების – XII საუკუნის ლახამულის ოთხთავისა და XII-XIII საუკუნეების ქურაშის პალიმფსესტური სახარების – რესტავრაციაზეც.  „უნდა ითქვას, რომ არქივმა ლახამულის სახარების რესტავრაცია მოახდინა და ეს უკვე დასრულდა. ასევე ამჟამად ქურაშის ოთხთავის მიმდინარე რესტავრაციის პროცესი გვაქვს, რომელიც დაახლოებით 2024 წელს დასრულდება“, – აღნიშნა რატი ბრეგაძემ.
მინისტრმა აღნიშნა არქივის გაზრდილი ინფრასტრუქტურაც. მისი ინფორმაციით, 2023 წელს გორში შიდა ქართლის რეგიონული არქივის მშენებლობა დაიწყება, დასრულდება მცხეთა-მთიანეთის არქივის პროექტზე მუშაობა, რომლის მშენებლობაც 2024 წელს უნდა დაიწყოს.

The Minister of Justice spoke about the restoration projects of the National Archives and the increased infrastructure
"The Documents’ Restoration Laboratory was opened in the central archive of Kutaisi, which is practically a unique method of working with documents. In particular, I mean the basic paper documents and their restoration, which will ultimately preserve the history even more safely for our future generations,, - said Minister of Justice of Georgia Rati Bregadze speaking about the activities of the National Archives and the planned projects. The minister noted the importance of the National Archives and the maximum support from the Ministry of Justice.
The minister also mentioned the increased infrastructure of the archive. According to him, in 2023, the construction of the Shida Kartli regional archive in Gori will begin, and working on the Mtskheta-Mtianeti archive project will be completed; its construction should begin in 2024.