იუსტიციის მინისტრმა ქუთაისში ცენტრალური არქივის მშენებლობა დაათვალიერა
იუსტიციის მინისტრმა თეა წულუკიანმა ქუთაისში ცენტრალური არქივის მშენებლობა დაათვალიერა. მინისტრი ადგილზე გაეცნო პროცესის მიმდინარეობას და მშენებლობაზე დასაქმებულებსაც გაესაუბრა.
ქუთაისის ცენტრალური არქივი იუსტიციის მინისტრის ინიციატივით შენდება. ქალაქ ქუთაისს ცენტრალური არქივის შენობა 2017 წლის გაზაფხულზე ექნება.
მისი საერთო ფართი 4030 კვ. მეტრია, დოკუმენტების საცავებს 2805 კვ. მ დაეთმობა და კონდიცირების, ვენტილაციისა და ხანძარსაწინააღმდეგო სისტემებით აღიჭურვება. არქივის ახალ შენობაში სამკითხველო და საგამოფენო დარბაზებიც მოეწყობა.ქუთაისის ცენტრალურ არქივში იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის წერილობითი დოკუმენტების ფონდების ერთ მილიონამდე საქმე განთავსდება და საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად იქნება დაცული.
არქივი ამჟამად ქუთაისში, სადგურის მოედანზე, ‪#‎3ა-ში მდებარე შენობაშია განთავსებული. შენობა დოკუმენტების საცავებისთვის არ აგებულა, ამიტომ მასში საარქივო დოკუმენტების დაცვისათვის არ არის სათანადო პირობები. საცავებში ადგილის სიმცირის გამო დოკუმენტების დაცვის პირობების გაუმჯობესება ვერ ხერხდება.
ეროვნული არქივის ქუთაისის ცენტრალური არქივის მშენებლობა 2015 წლის დეკემბრიდან მიმდინარეობს. სამშენებლო სამუშაოებს ტენდერით შერჩეული კომპანია შპს „საბა კონსტრაქშენი“ აწარმოებს. ქუთაისის ცენტრალური არქივის შენობის მშენებლობისთვის 4 მილიონი ლარია გამოყოფილი.

The Minister of Justice visited the Construction of the Central Archive in Kutaisi
Minister of Justice Thea Tsulukiani visited the construction of the Kutaisi Central Archive. The Minister got acquainted with the proceedings of the process and talked to the employees of the construction.
Kutaisi Central Archive is being constructed by the initiative of the Minister of Justice. Construction of Kutaisi Central Archive will be completed in spring of 2017.
Its total area is 4030 sq. meters, repository of documents - 2805 sq. meters, equipped with air conditioning, ventilation and fire protection systems.
Reading and exhibition halls will be arranged in the new building of the archive. One million written documents of Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti will be placed and protected by international standards in the Central Archives of Kutaisi.
Construction of the Kutaisi Central Archive is being held since December, 2015. The construction works are carried out by the company "Saba Construction" Ltd. 4 million GEL is allocated for the building of the Kutaisi Central Archive.