ეროვნულმა არქივმა პატარებს ანიმაციური ფილმების ჩვენებაზე უმასპინძლა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის კინოთეატრში ბავშვთა დაცვის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით რესტავრირებული ქართული ანიმაციური ფილმების კინოჩვენება მოეწყო.
ღონისძიების ფარგლებში წარმოდგენილი იყო ეროვნულ არქივში დაცული, ციფრულად რესტავრირებული ფილმები: ნელი ოქროპირიძის „ექიმი თხუნელა“ (1970 წ.), ვახტანგ ბახტაძის „ლოკოკინა“ (1986 წ.) და ანტონ ტრაიანოვის ქართულ-ბულგარული პროდუქცია „მეტყევე და ბრაკონიერი“ (1988 წ.). ამასთან, მაყურებელმა იხილა საქართველოს ანიმატორთა ასოციაცია „საქანიმას“ მიერ მოწოდებული თანამედროვე ანიმაციური ფილმები: ანა ჩუბინიძის „ჯიბის კაცი“ (2016 წ.) და ნინა სამანიშვილის „ზოლემია“ (2019 წ.).

The National Archives of Georgia Hosted Children for an Animated Film Screening
In connection with International Children's Day, a screening of restored Georgian animated films was held at the National Archives Cinema of the Ministry of Justice of Georgia.
Within the framework of the event, digitally restored films preserved in the National Archives of Georgia were presented: 'Dr. Mole' (1970) by Neli Okropiridze, 'The Snail' (1986) by Vakhtang Bakhtadze, and the Georgian-Bulgarian co-production 'The Forester and the Poacher' (1988) by Anton Traianov. Additionally, the audience watched contemporary animated films provided by Saqanima, the Animators Association of Georgia: 'The Pocket Man' (2016) by Ana Chubinidze and 'Zolemia' (2019) by Nina Samanishvili.