ეროვნულმა არქივმა დოკუმენტების დიგიტალიზაციის პროექტი ციფრული ჰუმანიტარიის მკვლევრებს წარუდგინა
მაქს ვებერის ფონდის თბილისის ოფისის (Max Weber Stiftung) საგაზაფხულო სკოლის ფარგლებში საქართველოს ეროვნულმა არქივმა სპეციალურ სამუშაო სესიას უმასპინძლა
ინსტრუმენტები, არქივები და ადგილობრივი ხმები სამხრეთ კავკასიასა და მის მიღმა“ -  ღონისძიების ფარგლებში ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა და ციფრული არქივების სამსახურის ხელმძღვანელმა ზვიად მელქაძემ ეროვნული არქივის დიგიტალიზაციის მიმდინარე პროექტი წარადგინეს. ისაუბრეს არქივში ამ მიმართულებით დანერგილ თანამედროვე მეთოდებზე, მიღწეულ შედეგებსა და არსებულ გამოწვევებზე, ასევე სამომავლო განვითარების პერსპექტივებზე
სესიის მონაწილეები ადგილზე გაეცნენ დოკუმენტების რესტავრაციისა და დიგიტალიზაციის პროცესს, დაათვალიერეს ეროვნულ არქივში დაცული დოკუმენტები საქართველოსა და ამიერკავკასიაში მცხოვრები გერმანელების შესახებ. აღსანიშნავია, რომ ეს მასალა გაციფრულებულია და ელექტრონული კატალოგის სახით ხელმისაწვდომია ეროვნული არქივის ვებგვერდზე
შეხვედრა მიზნად ისახავდა საერთაშორისო აკადემიური წრეებისა და ახალგაზრდა მკვლევრებისათვის დიგიტალიზაციისა და ციფრული ჰუმანიტარიის მიმართულებით საქართველოს ეროვნული არქივის გამოცდილების გაცნობას, ასევე ცოდნისა და საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარებას როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო დონეზე
საგაზაფხულო სკოლა აერთიანებს სხვადასხვა ქვეყნის მკვლევრებსა და სპეციალისტებს და წარმოადგენს პლატფორმას, რომელიც ხელს უწყობს არქივებისა და ციფრული ინსტრუმენტების ინტეგრაციას თანამედროვე კვლევით პროცესში.

The National Archives presented its document digitization project to digital humanities researchers
As part of the Spring School organized by the Tbilisi Office of the Max Weber Foundation (Max Weber Stiftung), the National Archives of Georgia hosted a special working session.
Within the framework of the event titled “Instruments, Archives, and Local Voices in the South Caucasus and Beyond,” the General Director of the National Archives, Teona Iashvili, and the Head of the Digital Archives Department, Zviad Melkadze, presented the ongoing digitization project of the National Archives. They discussed the modern methods implemented in this field within the archive, the achieved results and existing challenges, as well as future development prospects.
Participants of the session were introduced on-site to the processes of document restoration and digitization, and viewed documents preserved in the National Archives related to Germans living in Georgia and the Transcaucasus. Notably, this material has been digitized and is available in the form of an electronic catalogue on the website of the National Archives.
The meeting aimed to familiarize international academic circles and young researchers with the experience of the National Archives of Georgia in the fields of digitization and digital humanities, as well as to facilitate the sharing of knowledge and best practices at both local and international levels.
The Spring School brings together researchers and specialists from various countries and serves as a platform that promotes the integration of archives and digital tools into the modern research process.