საქართველოს იუსტიციის მინისტრი თეა წულუკიანი ეროვნული არქივის საგამოფენო გალერეას 19 ივლისს, 20:00 საათზე გახსნის.
1920 წელს შექმნილ არქივს არასოდეს ჰქონია სივრცე გამოფენებისა თუ კულტურულ-საგანმანათლებლო ღონისძიებების ჩასატარებლად. მრავალფეროვანი მასალის საზოგადოებისთვის წარსადგენად იუსტიციის მინისტრის ინიციატივით საგამოფენო გალერეა პირველად აშენდა.
ახალი შენობის საგამოფენო დარბაზში, გამოფენების გარდა, გაიმართება საჯარო ლექციები, საგანმანათლებლო პროექტები, გამოცემათა პრეზენტაციები. შენობის ანტრესოლზე განთავსდა მედიათეკა და წიგნების მაღაზია. მედიათეკაში ნებისმიერი დამთვალიერებელი ისარგებლებს უნიკალური წიგნებით, კომპიუტერებითა და ინტერნეტით; წიგნების მაღაზიაში კი შეიძენს საარქივო დოკუმენტების გამოყენებით დამზადებულ მრავალფეროვან პროდუქციას.
გალერეა გაიხსნება გამოფენით − „ჩვენი არქივი − ჩვენი საუნჯე“. მასზე წარმოდგენილი იქნება ეროვნულ არქივში დაცული ისტორიული და კულტურული ღირებულების მქონე მრავალფეროვანი ექსპონატები: IX-XIX საუკუნეების ხელნაწერები და ისტორიული საბუთები, XIX საუკუნის ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის ამსახველი მასალა, საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის დოკუმენტები, საბჭოთა პერიოდის ფოტო - თუ წერილობითი საბუთები, XX საუკუნის 90-იანი წლების დოკუმენტური ქრონიკა.

The Exhibition Pavilion of the National Archives of Georgia will be opened tomorrow
Minister of Justice of Georgia Thea Tsulukiani will open the Exhibition Pavilion of the National Archives of Georgia on July 19 at 8:00 p.m.
Besides exhibitions, public lectures, educational projects and presentation of publications will be held in the exhibition Pavilion.
Exhibition hall is located on the ground floor of the Exhibition Pavilion of the National Archives of Georgia, on the mezzanine – mediathek, shop of branded products and Café. In mediathek any visitor can enjoy unique books, computers and free Wi-Fi and can buy various products created using archival documents.
The gallery was opened with the exhibition "Our Archive - Our Treasure". It presents a variety of exhibits with historical and cultural value, preserved in the National Archives: manuscripts and historic documents of 9th-19th centuries, document reflecting the national liberation movement of the 19th century, documents of the First Democratic Republic of Georgia, photos of Soviet period, documentary Chronicle of the 90s of the 20th Century.