ეროვნული არქივი ზღაპრების ახალ აუდიოჩანაწერებს ქმნის
იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის პროექტი „ქართული ზღაპრები - აუდიობიბლიოთეკა“ ახალი მიმართულებით გაგრძელდა. ათწლეულების წინათ ჩაწერილ ზღაპრებს თანამედროვე მსახიობების წაკითხული 30-ზე მეტი ჩანაწერი დაემატება.
2014 წელს ეროვნულმა არქივმა საკუთარ ფონდებში დაცული, სტუდია „მელოდიას“ მიერ 1960-80-იან წლებში ჩაწერილი 100-მდე ზღაპრის აუდიოჩანაწერი ინტერნეტში თავისუფალი წვდომით გამოქვეყნა. პროექტს დიდი დაინტერესება მოჰყვა, ამიტომ მისი გაგრძელება და ახალი ჩანაწერების შექმნა გადაწყდა.
არქივის მოწვევით ბავშვებისათვის ზღაპრებს კითხულობენ  ქართული კინოსა და თეატრის ცნობილი მსახიობები - რუსუდან ბოლქვაძე, გია აბესალაშვილი, ქეთევან ჩხეიძე და რამაზ იოსელიანი. მათი ჩაწერა ეროვნული არქივის აუდიოსტუდიაში მიმდინარეობს.
ახალჩაწერილი ზღაპრები ეროვნული არქივის საიტზე - www.archives.gov.ge  და სოციალურ ქსელებში ეროვნული არქივის ოფიციალურ არხებზე განთავსდება. ზღაპრები CD  ფორმატშიც გამოიცემა და ხელმისაწვდომი გახდება ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონის მაღაზიაში.
ზღაპრებთან ერთად იგეგმება ქართული დიაფილმის ტექსტის ჩაწერაც. არქივში 150-ზე მეტი დიაფილმი ინახება და ამჟამად მათი ციფრული ვერსიები მზადდება. ტექსტების აუდიოვერსია ნახატებს შეერწყმება, რაც ახალ სიცოცხლეს შესძენს 1970-80-იან წლებში პოპულარულ მულტიპლიკაციური ფილმების ერთგვარ ნაირსახეობას.

Natioan Archive Creates New Audio Records of the Tales
Project “Georgian Tales – Audio Library” of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia is extended in a new direction. More than 30 record created by the modern artists are added to the tales recorded decades ago.
In 2014 the National Archive published about 100 records of the tales created in 1960-80 by the studio “Melodia” that are freely accessible via internet. Project caused great interest, so it was decided to prolong the project and create new records.
The National Archives invited the famous artists of the Georgian film and theatre – Rusudan Bolkvadze, Gia Abesalashvili, Ketevan Chkheidze and Ramaz Ioseliani – to read the tales for children. They are recorded in the audio studio of the National Archives.
The newly recorded tales will be uploaded on the National Archives’ website: www.archives.gov.ge and the official channels of the archive in social media. The tales will be published in CD format as well and will be accessible in the shop of the Pavilion of the National Archives of Georgia.
Together with the tales recording of the texts of the Georgian film-strips is planned. The National Archives holds more than 150 film-strips and their digital copies are being created now. Audio records of the texts and the drawings will be merged and will gain a new life to the popular kind of cartoon films of 1970-80s.