საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის 2022 წლის 6 თვის მუშაობის ანგარიში განიხილეს ეროვნული არქივის ცენტრალური, რეგიონული და ადგილობრივი სამსახურების შეხვედრაზე, რომელიც დღეს თბილისში გაიმართა.
ღონისძიება იუსტიციის მინისტრის მოადგილემ ბუბა ლომუაშვილმა გახსნა. ეროვნული არქივის მუშაობის 6-თვიანი ანგარიში შეხვედრის მონაწილეებს ეროვნული არქივის ხელმძღვანელებმა წარუდგინეს და წლის მეორე ნახევრის გეგმებზეც ისაუბრეს.
შეხვედრაზე მიმოიხილეს 2022 წლის დასაწყისში დამტკიცებული ეროვნული არქივის განვითარების 3-წლიანი სტრატეგია და მისი სამოქმედო გეგმა.
ეროვნული არქივის ცენტრალური, რეგიონული და ადგილობრივი სამსახურების წარმომადგენელთა შეხვედრები პერიოდულად იმართება და მისი მიზანი სამუშაო პროცესში კოორდინაციის ხარისხი გაზრდაა.

The work report of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia for 6 months of 2022 was discussed at the meeting of the central, regional and local services of the National Archives, which was held today in Tbilisi.
Deputy Minister of Justice Buba Lomuashvili opened the event. The heads of the National Archives presented the 6-month report of the work of the National Archive to the participants of the meeting and also talked about the plans for the second half of the year.
At the meeting, the 3-year development strategy of the National Archives approved at the beginning of 2022 and its action plan were reviewed.
Meetings of representatives of the central, regional and local services of the National Archives are held periodically, and its purpose is to increase the degree of coordination in the work process.