ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექტის გამარჯვებულები გამოვლინდნენ
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საგანმანათლებლო პროექტ „საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის“ ესეების კონკურსის 10 გამარჯვებული მოსწავლე გამოვლინდა. I ადგილი ლიანა ედიშერაშვილმა დაიკავა (კასპის მუნიციპალიტეტის ხოვლის საჯარო სკოლა). II და III ადგილზე ნინი კეკელიძე (ილია ჭავჭავაძის სახელობის ქალაქ ბათუმის N1 საჯარო სკოლა) და ნანა გოგბერაშვილი (ივანე ჯავახიშვილის სახელობის ქალაქ ფოთის N3 საჯარო სკოლა) გავიდნენ.
კონკურსში IV-X ადგილები დაიკავეს: ანი ავალიანმა (ტყიბულის მუნიციპალიტეტის სოფელ ორპირის საჯარო სკოლა), მარიამ ცეცხლაძემ (ილია ჭავჭავაძის სახელობის ქალაქ ბათუმის N1 საჯარო სკოლა), სესილი ერაგიამ (შპს „ფოთის წმინდა ნიკოლოზის სახელობის ზოგადსაგანმანათლებლო საშუალო სკოლა“), თამარ ხვთისიაშვილმა (გურჯაანის მუნიციპალიტეტის სოფელ ბაკურციხის საჯარო სკოლა), მარიამ მასურაშვილმა (ქარელის N1 საჯარო სკოლა), რეზი ქობელაშვილმა (თბილისის N210 საჯარო  სკოლა) და ქეთევან შუღლიაშვილმა (გორის N12 საჯარო სკოლა).
გამარჯვებულებს გადაეცემათ დიპლომები, ეროვნული არქივის გამოცემათა კომპლექტები და ფასიანი საჩუქრები.
საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის სკოლის მოსწავლეებმა 20 მაისს გამართულ ფინალურ ტურში ონლაინრეჟიმში დაწერეს ესე თემაზე „პირველი რესპუბლიკის გამოცდილება – საქართველოს გზა ევროპისკენ“. პროექტში მონაწილე 109 მოსწავლიდან ფინალში 38 მონაწილეობდა. მათი ნაშრომები საკონკურსო კომისიამ შეაფასა.

10 winners of the essay competition of the educational project of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia "First Democratic Republic of Georgia" have been revealed. Liana Edisherashvili (Khovli Public School of Kaspi Municipality) took the first place. Nini Kekelidze (Ilia Chavchavadze Batumi N1 Public School) and Nana Gogberashvili (Ivane Javakhishvili Poti N3 Public School) took the II and III places.
IV-X places were taken in the competition: Ani Avaliani (public school of Orpiri village, Tkibuli municipality), Mariam Tsetskhladze (Ilia Chavchavadze Batumi public school N1), Cecil Eragia (Poti St. Nicholas Secondary High School, Tbilisi) Bakurtsikhe Public School of the Municipality), Mariam Masurashvili (Kareli N1 Public School), Rezi Kobelashvili (Tbilisi N210 Public School) and Ketevan Shughliashvili (Gori N12 Public School).
The winners will be awarded diplomas, National Archive editions and prizes.
Schoolchildren from different regions of Georgia wrote an essay on the topic "The Experience of the First Republic - Georgia's Road to Europe" online in the final round on May 20. Out of 109 students participating in the project, 38 participated in the finals. Their works were evaluated by the competition commission.
The National Archives of Georgia is implementing the project with the support of the Ministry of Justice of Georgia and the Ministry of Education and Science of Georgia. Detailed information about the project can be found at the link: https://archive.gov.ge/ge/saganmanatleblo-proekti-2022-1.