ეროვნული არქივის კინოთეატრში გელა კანდელაკის ფილმების რეტროსპექტივა მიმდინარეობს
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის კინოთეატრი გელა კანდელაკის იუბილესთან დაკავშირებით ფილმების რეტროსპექტივას მასპინძლობს. 4-დღიანი პროგრამა მაყურებელს რეჟისორის, პროდუსერისა და მსახიობის შემოქმედებას აცნობს.
ღონისძიება 28 მაისს გაიხსნა მხატვრული ფილმითუბედურება, ანუ ადამიანური კომედია“; 29 მაისს, 19:00 საათზე, ნაჩვენები იქნება ფილმიიყო შაშვი მგალობელი“, სადაც გელა კანდელაკი მთავარ როლს ასრულებს.
30 მაისს პროგრამა დოკუმენტურ ფილმებს დაეთმობა. 16:00 საათზე წარმოდგენილი იქნება ფილმები: „დღეს“, „გრძელი ღიღინი“, „ფეხბურთი უბურთოდდაბავშვთა ნახატების გამოფენა“, ხოლო 18:00 საათზე კიდევ ერთი დოკუმენტური სურათის – „ხმელეთის 0,047%“ – ჩვენება მოეწყობა.
31 მაისს მაყურებელი იხილავს ანიმაციურ ფილმებს, რომელთა პროდიუსერიც გელა კანდელაკია: 16:00 საათზედათო თაყაიშვილის ფილმებს („ყორანი“, „ჭირი“, „მოლოდინი“), ხოლო 18:00 საათზედათო სიხარულიძის ნამუშევრებს („ეფემერა“, „იაკობ გოგებაშვილის ცხოვრება და მოქალაქეობა“).
რეტროსპექტივა ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა და მხატვარმა, გელა კანდელაკის ქალიშვილმა, მარიამ კანდელაკმა გახსნეს. ღონისძიებას ესწრებოდნენ: საქართველოს პირველი ლედი თამარ ბაგრატიონი, მეუფე დანიელი, ქართული კინოსა და თეატრის მოღვაწეები, საქართველოს ეროვნული კინოცენტრის, კინოსტუდია "ქართული ფილმის" წარმომადგენლები, სხვა მოწვეული სტუმრები.

The National Archives Cinema is currently hosting a retrospective of films by Gela Kandelaki
The National Archives Cinema of the Ministry of Justice of Georgia is hosting a retrospective of Gela Kandelaki's films to mark his anniversary. The four-day program offers the audience an insight into the artistic career of the director, producer, and actor.
The event opened on May 28 with the feature film 'Misfortune, A Human Comedy'. On May 29, at 19:00, the film 'There Once Was a Singing Blackbird', starring Gela Kandelaki in the leading role, will be screened.
May 30 will be dedicated to documentary films. At 16:00, the cinema will show 'Today', 'A Long Hum', 'Football Without a Ball', and 'Exhibition of Children's Drawings'. Later, at 18:00, another documentary, '0.047% of Land', will be screened.
On May 31, the audience will see animated films produced by Gela Kandelaki. At 16:00, the cinema will show films by Dato Takaishvili ('The Raven', 'The Plague', and 'Expectation'). At 18:00, works by Dato Sikharulidze ('Ephemera' and 'The Life and Citizenship of Iakob Gogebashvili') will be screened.
The retrospective was opened by Teona Iashvili, General Director of the National Archives of Georgia, and artist Mariam Kandelaki, the daughter of Gela Kandelaki. The event was attended by the First lady of Georgia Tamar Bagrationi, Metropolitan Daniel, prominent figures of Georgian cinema and theater, and representatives from the Georgian National Film Center and the 'Georgian Film' studio, along with other invited guests.