ეროვნული არქივის ფონდები 2023 წელს ახალი დოკუმენტებით შეივსო
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივში დაცულ დოკუმენტებს 2023 წლის განმავლობაში 42 383 საქმეში გაერთიანებული წერილობითი დოკუმენტი, 1851 ფოტო, 139 კინოდოკუმენტი, 646 ფონოჩანაწერი, 19 რუკა, 116 წიგნი და 600-ზე მეტი გაზეთი და ჟურნალი შეემატა.
მათ შორის აღსანიშნავია: თბილისის ვასო აბაშიძის სახელობის მუსიკალური კომედიისა და დრამის სახელმწიფო თეატრის საარქივო მასალა - აფიშები, სპექტაკლების პროგრამები, მუსიკალური ნოტები; კინოფილმების - „დიდი მწვანე ველი“, „პირველი მერცხალი“, „სინემა“, „რამდენიმე ინტერვიუ პირად საკითხებზე“, „ამაღლება“ და სხვ. - გადასაღები მოედნების ფოტოები; ფოლკლორის სახელმწიფო ცენტრის მიერ შექმნილი ფოლკლორული ანსამბლებისა და ცალკეული შემსრულებლების ჩანაწერები.
არქივის სამეცნიერო-საცნობარო ბიბლიოთეკის მნიშვნელოვანი შენაძენია 1648 წელს ნიკოლა სანსონის მიერ შედგენილი და გამოცემული „შავი ზღვის რუკა“, ჟოზეფ ნიკოლა დელილის 1776 წელს გამოცემული „საქართველოს რუკა“ და ნიკოლა სანსონისა და ძმებ გიიომ და ჟოზეფ ნიკოლა დელილების მიერ შედგენილი  შავი ზღვისა და საქართველოს კატროგრაფიული რუკები; ასევე, კარტოგრაფიული გამოცემები -  “IMPERII PERSICI IN OMNES SUAS PROVINCIAS”, კარტოგრაფი, იოჰან ბატისტ ჰომანი, ნიურნბერგი, 1720 წელი; „TURCOMANIE, GEORGIE, COMANIE”, კარტოგრაფი - ნიკოლა სანსონი, პარიზი, 1653 წელი.
დოკუმენტების დედნების უკეთ დაცვისა და ხელმისაწვდომობის გაზრდისათვის 2023 წელს ციფრულ ფორმატში გადავიდა წერილობითი დოკუმენტების 1 743 792 გვერდი,  9 995 ფოტო; 132 კინოდოკუმენტი და 120 აუდიოჩანაწერი.

The fonds of the National Archives were filled with new documents in 2023
In 2023, 42,383 written documents, 1,851 photographs, 139 film documents, 646 phono records, 19 maps, 116 books, and more than 600 periodicals were added to the documents stored in the National Archive of the Ministry of Justice of Georgia.
The records comprise both state-owned and privately held archives' worth of content. Notable among these are the Vaso Abashidze Tbilisi State Theater of Musical Comedy and Drama's archive materials, which include posters, performance schedules, and musical notes; Movies such as "Didi Mtsvane Veli," "Pirveli Mertskhali," "Sinema," "Ramdenime interviu pirad sakitxebze," "Amaghleba," among others; pictures of the filming locations; recordings made by the State Folklore Center of folk groups and solo artists. The "Map of the Black Sea" (compiled and published by Nicolas Sanson in 1648), the "Map of Georgia" (published in 1776 by Joseph Nicolas DeLille), and the cartographic maps of the Black Sea and Georgia (compiled by Nicolas Sanson, the brothers Guillaume and Joseph Nicolas DeLille) are significant additions to the scientific reference library of the archive. Publications on cartography include "IMPERII PERSICI IN OMNES SUAS PROVINCIAS," published in Nuremberg in 1720 by cartographer Johann Baptist Homann, and "TURCOMANIE, GEORGIE, COMANIE," published in Paris in 1653 by cartographer Nicolas Sanson.
In 2023 1,743,792 pages of written documents, 9,995 photos, 132 film documents and 120 audio recordings were converted to digital format in order to improve accessibility and preserve the original documents.
The 2023 report of the National Archives of Georgia is available at the following link: https://archive.gov.ge/ge/saimijo-bechduri-masala/2023-tslis-angarishi-1