საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივში უძველესი ისტორიული დოკუმენტების დიგიტალიზაცია მიმდინარეობს. საისტორიო არქივის ძველ საბუთთა განყოფილებაში დაცული ქართული ისტორიული საბუთების დედნების კოლექცია XI-XIX საუკუნეებით თარიღდება, რომელთაგან ამ ეტაპზე უკვე 4000-ზე მეტი დოკუმენტის (4500-მდე ფურცელი) ელექტრონული ვერსიაა შექმნილი.
დიგიტალიზაციის პროცესი მიმდინარეობს თანამედროვე აპარატურით, რაც უზრუნველყოფს უძველესი დოკუმენტების მაქსიმალურად უსაფრთხო გადაღებასა და დაზიანებისგან დაცვას. სპეციალური ფოტოობიექტივი და განათება, რომლითაც აღჭურვილია უკონტაქტო სკანერი, დოკუმენტის უმცირეს დეტალსაც კი მაღალი ხარისხით აღბეჭდავს.
ელექტრონული ფაილები თავს იყრის სპეციალურ პროგრამაში (ICA ATOM), რომელიც არქივების საერთაშორისო საბჭოს (ICA) მიერ არის შემუშავებული და სრულად შეესაბამება აღწერის საერთაშორისო სტანდარტებს. თითოეულ დოკუმენტს ერთვის აღწერილობა: ტექნიკური მახასიათებლები (შექმნის თარიღი, ზომა, ქაღალდის სახეობა და ა.შ.), მოკლე შინაარსი, მასში მოხსენიებული პიროვნებები, გადამწერი, გადაწერის ადგილი და დოკუმენტისთვის დამახასიათებელი სხვა აღწერილობა.
პროგრამა უზრუნველყოფს დოკუმენტის მოძიებას უმოკლეს დროში ნებისმიერი აღნიშნული მახასიათებლის მიხედვით. სპეციალური საძიებო კატალოგის საშუალებით ყველა დაინტერესებულ პირს შესაძლებლობა მიეცემა სახლიდან გაუსვლელად ნახოს მისთვის საინტერესო დოკუმენტი და გაეცნოს მის აღწერილობას.
ძველ საბუთთა განყოფილებაში დაცული მასალები მრავალფეროვანია შინაარსის მიხედვით. მათ შორისაა წყალობისა და ნასყიდობის წიგნები, სხვადასხვა სამართლებრივი ძეგლი, რელიგიური შინაარსის დოკუმენტები, რომლებიც ასახავს საქართველოს საზოგადოებრივ და პოლიტიკურ ცხოვრებას, ფეოდალური მიწათმფლობელობის საკითხებს, წეს-ჩვეულებებს, საბაჟო სისტემას, ქალაქებისა და სოფლების მშენებლობას, ეკლესიის მდგომარეობასა და მის როლს სახელმწიფო მმართველობაში. საბუთები უდიდესი ისტორიული მნიშვნელობის მატარებელია, რადგან მათი უმეტესობა გაცემულია ამ პერიოდში მოღვაწე მეფეების, კათალიკოსებისა და დიდებულების მიერ და, ხშირ შემთხვევაში, მათივე ხელრთვებით (ხელმოწერები) არის დამოწმებული.
ძველ საბუთთა დედნების კოლექციის ელექტრონული ასლების შექმნა შესაძლებელს გახდის თავიდან ავიცილოთ დოკუმენტების ხშირი გამოყენება, რაც მათ ხანგრძლივ დაცვას უზრუნველყოფს. ამავდროულად, ეროვნულ არქივში დაცული ძველი საბუთებით დაინტერესებული ნებისმიერი პირისა თუ მკვლევარისათვის დოკუმენტების ციფრული ასლები ხელმისაწვდომი იქნება უმოკლეს დროში.

Ancient Historical Documents are Being Digitized in The National Archives
The National Archives of the Ministry of Justice of Georgia is digitizing ancient historical documents. The collection of originals of Georgian historical documents preserved in the Old Documents Department of the Historical Archive dates back to the XI-XIX centuries, of which electronic versions of more than 4000 documents (up to 4500 sheets) have already been created.
The digitization process is carried out with modern equipment, which ensures the most secure copying of ancient documents and protection from damage. The special photo lens and lighting, which is equipped with a contactless scanner, captures even the smallest detail of the document with high quality.
The electronic files are included in a special program (ICA ATOM) developed by the International Council on Archives (ICA) and fully comply with international inventory standards. Each document is accompanied by a description: technical characteristics (date of creation, size, type of paper, etc.), a summary, the persons mentioned in it, a copyist, the place of copying and other descriptions specific to the document.
The program provides a document retrieval in the shortest time according to any of the above characteristics. Through a special search catalog, all interested persons will be able to see a document of interest to them without leaving home and get acquainted with its description.
The materials preserved in the Old Documents section are varied in content. They include books of mercy and redemption, various legal monuments, documents of religious content, which reflect the public and political life of Georgia, issues of feudal land ownership, customs, customs system, construction of towns and villages, the state of the church and its role in government. The documents are of great historical importance, as most of them were issued by kings, Catholics and nobles working in this period and, in many cases, are certified by their own signatures.
Creating electronic copies of the collection of originals of old documents will make it possible to avoid frequent use of documents, thus ensuring their long-term protection. At the same time, digital copies of the documents will be available to any person or researcher interested in the old documents preserved in the National Archives in the shortest possible time.