ეროვნულ არქივში საზაფხულო სკოლა „საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკა“ გაიხსნა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივში დღეს იუსტიციის მინისტრის პირველმა მოადგილემ დავით ჯანდიერმა და ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა საზაფხულო სკოლა „საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკა (1918-1921)“ გახსნეს.
საზაფხულო სკოლას საქართველოს ეროვნული არქივი შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მხარდაჭერით აწყობს.
დავით ჯანდიერმა სკოლის გახსნისას აღნიშნა, რომ ქართველი და უცხოელი მკვლევარები გაეცნობიან საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის ისტორიას, 1918 წელს საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადების, კონსტიტუციის მიღების პერიოდს, რომელსაც დღეს მოქმედი კონსტიტუცია ეყრდნობა.
თეონა იაშვილის თქმით, საზაფხულო სკოლის მსმენელთა შერჩევა რთული აღმოჩნდა, ვინაიდან დაინტერესება ძალიან დიდი იყო როგორ უცხოელ, ისე ქართველ მკვევართა შორის. ეროვნული არქივი გეგმავს, მომავალში ეროვნულ საარქივო ფონდში დაცული მასალების შესახებ კიდევ უფრო ფართომასშტაბიანი ღონისძიება გამართოს.
საზაფხულო სკოლას 20 მსმენელი ჰყავს, მათ შორის უცხო ქვეყნის - 15 და საქართველოს 5 მოქალაქე. პროექტის მიზანია უცხოელი და ქართველი მონაწილეებისათვის საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის პოლიტიკური, ეკონომიკური, სოციალური, კულტურული ყოფის გაცნობა; უცხოელ მეცნიერთა ინფორმირება საქართველოსა და კავკასიის რეგიონის შესახებ ეროვნულ არქივში დაცულ, 1918-1921 წლების დოკუმენტებზე; ლევილისა და ჰარვარდის კოლექციებში არსებული მასალების მნიშვნელობის წარმოჩენა რეგიონის ისტორიის კვლევისათვის; უცხო ქვეყნის სამეცნიერო წრეებში საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის შესახებ ცნობადობის ამაღლება და ქართველ და უცხოელ მეცნიერთა შორის კონტაქტების გაღრმავება.
პროექტის ფარგლებში ლექციებს წაიკითხავენ ქართველი მეცნიერები: პროფესორები დიმიტრი შველიძე, ოთარ ჯანელიძე, მალხაზ მაცაბერიძე; ახალგაზრდა მეცნიერები - ისტორიის დოქტორანტები: ბექა კობახიძე, გიორგი გაფრინდაშვილი, დიმიტრი სილაქაძე, ასევე, ეროვნული არქივის თანამშრომლები: ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი ქეთევან ასათიანი, ანტონ ვაჭარაძე და ნინო ძანძავა.

Summer School “First Democratic Republic of Georgia” will be opened tomorrow at the National Archives
The National Archives of Georgia, with the support of Shota Rustaveli National Science foundation will hold the Summer School “First Democratic Republic of Georgia (1918-1921)” on July 17-23.
The Summer School will be opened on July 17, 10:00 p.m. at the exhibition hall of the National Archives of Georgia. Together with the listeners and the lecturers Deputy Director of the Minister of Justice, David Jandieri, General Director of the National Archives of Georgia, Teona Iashvili, representatives of Shota Rustaveli National Science foundation and other guests.
The summer School has 20 listeners, among them 15 foreign and 5 local citizens.
Leading Georgian experts will read for attendees 23 lectures during 7 days. There will be 5 modules: Democratic Institutes; Republic and Foreign Countries; Military Affairs; Economic, Culture, Religion, Human Rights, Mass-Media; Practice. Sharing of opinions in frames of roundtable debates will be organized. The participants will be taken to cultural sightseeing tours, museums; they will get acquainted with primary archival sources, photos and cinematography of the respective period.
In the frame of the project Georgian scientists – professors Dimitri shvelidze, Otar Janelidze, Malkhaz Matsaberidze; young scientists – doctoral candidates in History Beka Kobakhidze, Giorgi Gaprindashvili, dimitri Silakadze; as well as, the employees of the National Archives – Antona Vacharadze, Ketevan Asatiani and Nino Dzandzava will give the lectures.