ეროვნულ არქივში ვახტანგ VI-ის საიუბილეო გამოფენა გაიხსნა
მეფე ვახტანგ VI-ის დაბადებიდან 350 წლის იუბილეს საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულმა არქივმა გამოფენა მიუძღვნა.
ექსპოზიციაზე წარმოდგენილია მეფის გაცემული საბუთები, მისი ავტოგრაფული ხელნაწერები, პირველი ქართული სტამბის ძველნაბეჭდი წიგნები და ვახტანგ VI-ის ცხოვრებასა და მოღვაწეობასთან დაკავშირებული სხვა დოკუმენტები.
მეფე ვახტანგ VI  (1675-1737) ქართლისჯანიშინი“ (1703-1712), ქართლის მეფე (1716-1724) 1675 წლის 15 სექტემბერს დაიბადა; მისი აღმზრდელი და მასწავლებელი სულხან-საბა ორბელიანი იყო. ვახტანგს შესწავლილი ჰქონდა ფილოსოფია, ღვთისმეტყველება, ისტორია, იურისპრუდენცია, მათემატიკა, ასტრონომია, გეოგრაფია, ქიმია. მისი მეფობის პერიოდში  შეიქმნა საკანონმდებლო აპარატი და პირველი ქართული სტამბა, დაიწყო ახალი ქართული მონეტების მოჭრა ქართული წარწერებითა და ევროპული ციფრული სისტემით; მან აღადგინა და ააშენა ეკლესიები, შექმნა საირიგაციო სისტემა და სხვა. მისი მოღვაწეობის პერიოდიდან განსაკუთრებით აღსანიშნავიატყვეთა სყიდვისაღკვეთა და სამეფო გვარდიის ჩამოყალიბება.
გამოფენა ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში ნოემბრის ბოლომდე გაგრძელდება. დათვალიერება თავისუფალია.

The anniversary exhibition of Vakhtang VI has opened at the National Archives of Georgia
The National Archives of the Ministry of Justice of Georgia has dedicated an exhibition to the 350th anniversary of the birth of King Vakhtang VI.
The exhibition presents documents issued by the king, his autograph manuscripts, Old printed books of the first Georgian printing house and other documents related to the life and work of Vakhtang VI.
King Vakhtang VI (1675-1737), ‘Janishini’ of Kartli (an old Georgian title, meaning a deputy or regent; Kartli is the historical name of the central Georgian Kingdom) (1703-1712), King of Kartli (1716-1724) was born on september 15, 1675. His tutor and teacher was Sulkhan-Saba Orbeliani. Vakhtang had studied philosophy, theology, history, Jurispudence, mathematics, astronomy, geography, chemistry. During his reign, a legislative apparatus and the first Georgian printing press were established, started minting of new Georgian coins with Georgian inscriptions and the European numeral system; He restored and built churches, created an irrigation system, and more. Of particular note from his period of activity were the suppression of ‘captive buying’ and the formation of the Royal Guard.
The exhibition will continue at the National Archives Exhibition Pavilion until the end of November. Admission is free.