ეროვნულ არქივში წიგნის - „ბერძნები საქართველოში“ - პრეზენტაცია გაიმართა
XIX საუკუნის მეორე ნახევარსა და XX საუკუნის დასაწყისში საქართველოში ეთნიკური ბერძნების ცხოვრებისა და საქმიანობის შესახებ საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის მიერ გამოცემული წიგნი „ბერძნები საქართველოში“ საზოგადოებას ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში წარედგინა.
პუბლიკაცია, რომლის ავტორია ეროვნული არქივის სამეცნიერო განყოფილების თანამშრომელი ნინო ბადაშვილი, მოიცავს ფოტოებს, წერილობით დოკუმენტებს, რუკებს, არქიტექტურულ ნახაზებს. მასში აღწერილია საქართველოში ბერძნების ცხოვრება მეფის რუსეთის დროს; ბერძენი მეწარმეების საქმიანობა საქართველოში; დიპლომატიური ურთიერთობები საქართველოს რესპუბლიკასა და საბერძნეთის სამეფოს შორის 1918-1921 წლებში.
ღონისძიება ეროვნული არქივის გენერალურმა დირექტორმა თეონა იაშვილმა გახსნა. მოწვეულ სტუმრებს შორის იყვნენ საბერძნეთის ელჩი საქართველოში მარია თეოდორუ, თსუ კლასიკური ფილოლოგიის, ბიზანტინისტიკისა და ნეოგრეცისტიკის ინსტიტუტის დირექტორის მოადგილე ირინე დარჩია, ბიზანტინოლოგი, ნეოგრეცისტი თამარ მესხი და სხვები. წიგნში წარმოდგენილი დოკუმენტები, რომელთა უდიდესი ნაწილი პირველად გამოქვეყნდა, დაცულია საქართველოს ეროვნულ არქივში.
გამოცემა მნიშვნელოვანი წყაროა საქართველოში ზოგადად ეთნიკური უმცირესობების შემსწავლელი მეცნიერებისთვის, ასევე ნეოგრეცისტებისა და სხვა დაინტერესებულ პირებისთვის.

The presentation of the book "Greeks in Georgia" was held in the National Archives
The book "Greeks in Georgia," published by the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia, about the life and activities of ethnic Greeks in Georgia in the second half of the 19th century and early 20th century, was presented to the public in the exhibition pavilion of the National Archives.
The publication, authored by Nino Badashvili, an employee of the scientific department of the National Archives, includes photographs, written documents, maps, and architectural drawings. It describes the life of Greeks in Georgia during Tsarist Russia; the activities of Greek entrepreneurs in Georgia; and diplomatic relations between the Republic of Georgia and the Kingdom of Greece in 1918-1921.
General Director of the National Archives, Teona Iashvili opened the event.. Among the invited guests were the Ambassador of Greece to Georgia, Maria Theodorou; Deputy Director of the Institute of Classical Philology, Byzantine Studies; and Neo-Greek Studies; Irine Darchia; a byzantinologist, Neo-Greek; Tamar Meskhi, and others. The documents presented in the book, most of which were published for the first time, are preserved in the National Archives of Georgia.
The publication is an important source for scholars studying ethnic minorities in Georgia in general, as well as for neo-Greeks and other interested parties.