ეროვნულ არქივის კინოთეატრი ქართული უხმო კინოს რეტროსპექტივას მასპინძლობს
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის კინოდარბაზში ქართული უხმო კინოს 4-დღიანი რეტროსპექტივა რეჟისორ ივანე პერესტიანის მიერ 1924 წელს გადაღებული "სამი სიცოცხლით" გაიხსნა.
კინომოყვარულებს შესაძლებლობა ექნებათ, ოთხი დღის განმავლობაში იხილონ 1920-იანი წლების ქართული კინოს გამორჩეული ნამუშევრები, რომლებიც რესტავრირებული სახით კინომკვლევარებისა და ფართო აუდიტორიისათვის პირველად იქნება წარდგენილი.
ნაჩვენები იქნება მხატვრული ფილმები: წითელი ეშმაკუნები (1923 წელი, რეჟისორი ივანე პერესტიანი), პირველი კორნეტი სტრეშნევი (1928 წელი, რეჟისორები: მიხეილ ჭიაურელი და ეფიმ ძიგანი), ბოშური სისხლი (1928 წელი, რეჟისორი ლევ პუში), ნათელა (1926 წელი, რეჟისორი ამო ბეკ-ნაზაროვი), თეთრი მხედარი (ომის ღმერთი) (1929 წელი, რეჟისორი ეფიმ ძიგანი) დამთის კანონი (1927 წელი, რეჟისორი ბორის მიხინი).
ფილმებს ახლავს ინტერტიტრები ქართულ და ინგლისურ ენაზე.
საქართველოს ეროვნული კინოცენტრი და საქართველოს ეროვნული არქივი მუდმივად ზრუნავენ კინომემკვიდრეობის აღდგენასა და პოპულარიზაციაზე. რეტროსპექტივაზე წარმოდგენილი ფილმების მაღალი ხარისხით გაციფრულებაც ორი ინსტიტუციის მრავალწლიანი პარტნიორობის ფარგლებში მიმდინარეობდა.
ღონისძიების გახსნას ესწრებოდნენ: ეროვნული არქივის კინოფოტოფონო დოკუმენტების ცენტრალური არქივის დირექტორი გიორგი კაკაბაძე და ეროვნული კინოცენტრის პროგრამების დირექტორი ლევან დვალი.

The Cinema Hall of the National Archives of Georgia is hosting a retrospective of Georgian silent cinema
The four-day retrospective of Georgian silent cinema opened at the Cinema Hall of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia with the screening of Three Lives (1924), directed by Ivan Perestiani.
Over the course of four days, cinema enthusiasts will have the opportunity to watch outstanding works of Georgian cinema from the 1920s, presented in restored versions for the first time to both film scholars and wider audiences.
The following feature films will be screened: Red Devils (1923), directed by Ivan Perestiani; First Cornet Streshnev (1928), directed by Mikheil Chiaureli and Efim Dzigan; Gypsy Blood (1928), directed by Lev Push; Natela (1926), directed by Hamo Bek-Nazarov; Tetri mkhedari (God of War) (1929), directed by Efim Dzigan; Law of Mountain (1927), directed by Boris Mikhin.
The films are accompanied by intertitles in Georgian and English.
The Georgian National Film Center and the National Archives of Georgia continuously work toward the preservation and promotion of cinematic heritage. The high-quality digitization of the films presented at the retrospective was also carried out within the framework of the long-standing partnership between the two institutions.
The opening event was attended by Director of the Central Archive of Audio-Visual Documents of the National Archives, Giorgi Kakabadze, and Program Director of the Georgian National Film Center, Levan Dvali.