დიმიტრი ყიფიანის საიუბილეოდ ეროვნულმა არქივმა ონლაინგამოფენა მოამზადა
დიმიტრი ყიფიანის  დაბადებიდან 210 წლის იუბილეს საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულმა არქივმა საკუთარ ვებგვერდზე მულტიმედიური გამოფენა მიუძღვნა.
ქართველი სახელმწიფო და საზოგადო მოღვაწე, პუბლიცისტი და მთარგმნელი დიმიტრი ყიფიანი 1814 წლის 14 (26) აპრილს დაიბადა. საქართველოს ეროვნული არქივი მისი ცხოვრებისა და მოღვაწეობის ამსახველ საინტერესო მასალას ინახავს.
ონლაინგამოფენაზე წარმოდგენილია ფოტომასალა, წერილობითი დოკუმენტები და  პერიოდული გამოცემები, რომლებიც დიმიტრი ყიფიანის პირადი და საზოგადოებრივი ცხოვრების მნიშვნელოვან ეტაპებს ასახავს. მათ შორისაა შექსპირის „ვენეციელი ვაჭრის“ თარგმანი, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების დაფუძნების დოკუმენტები, მისი წერილი ეგზარქოს პავლესადმი და სხვა დოკუმენტები.

The National Archives of the Ministry of Justice of Georgia dedicated a multimedia exhibition on its website to the 210th anniversary of the birth of Dimitri Kipiani.
Georgian statesman and public figure, publicist, and translator Dimitri Kipiani was born on April 14 (26), 1814. The National Archives of Georgia keeps interesting material about his life and work.
The online exhibition presents photographs, written documents, and periodicals that reflect the important stages of Dimitri Kipiani's personal and public life. Among them are the translation of Shakespeare's "Merchant of Venice," documents of the founding of the society for spreading literacy among Georgians, his letter to Exarch Paul, and other documents.