არქივების საერთაშორისო დღის აღსანიშნავად ეროვნულ არქივში კონფერენცია გაიხსნა
საქართველოს ეროვნული არქივის პირველი სამეცნიერო-საინფორმაციო კონფერენცია „საქართველოს არქივები“ დღეს ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში გაიხსნა და არქივების საერთაშორისო დღეს, 9 ივნისს მიეძღვნა.
კონფერენცია მიზნად ისახავს შიდა პროფესიულ განვითარებას; მიმდინარე სამუშაოების თავმოყრასა და ანალიზს; გამოცდილებისა და სიახლეების გაზიარებას როგორც საარქივო საქმიანობის, ისე სამეცნიერო კვლევების მიმართულებით; არქივებს შორის მჭიდრო კავშირების სტიმულირებასა და ინსტიტუციური კულტურის გაძლიერებას.
კონფერენციაზე მოხსენებები გააკეთეს ეროვნული არქივის თანამშრომლებმა თბილისიდან და რეგიონებიდან.
არქივების საერთაშორისო დღე - 9 ივნისი - 2007 წელს არქივების საერთაშორისო საბჭომ (ICA) დააწესა. თარიღი უკავშირდება 1948 წლის 9 ივნისს, როდესაც გაერთიანებული ერების განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის ორგანიზაციამ (UNESCO) არქივების საერთაშორისო საბჭო (ICA) დააფუძნა.
საქართველოს ეროვნული არქივი არქივების საერთაშორისო საბჭოს (ICA) წევრია და ამ საზეიმო თარიღს ყოველწლიურად სხვადასხვა ღონისძიებით აღნიშნავს.

The National Archives of Georgia Launched a Conference in Celebration of International Archives Day
The National Archives of Georgia has launched its first Scientific-Informational Conference, Archives of Georgia, at the National Archives’ Exhibition Pavilion, dedicated to International Archives Day on June 9.
The conference aims to foster internal professional development, consolidate and analyze ongoing work, and promote the exchange of experience and innovations in both archival practices and academic research. It also seeks to strengthen institutional culture and encourage closer cooperation between archives.
Presentations at the conference were delivered by employees of the National Archives from both - Tbilisi and regional branches.
International Archives Day, celebrated on June 9, was established in 2007 by the International Council on Archives (ICA). The date commemorates June 9, 1948, when the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) founded the International Council on Archives.
As a member of the ICA, the National Archives of Georgia celbrates this important date annually through a variety of events and initiatives.