126-ე საჯარო სკოლის მოსწავლეები ეროვნული არქივის საქმიანობას გაეცნენ
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის საქმიანობას და ეროვნულ საარქივო ფონდში დაცულ დოკუმენტებს თბილისის 126-ე საჯარო სკოლის მოსწავლეები გაეცნენ.
ეროვნული არქივის საგამოფენო პავილიონში სტუმრებმა მეფე ვახტანგ VI-ის საიუბილეო გამოფენა დაათვალიერეს. ამასთან, შესაძლებლობა მიეცათ, ქართული პერიოდული პრესის - „დროების“, „ივერიისა“ და „ცნობის ფურცლის“ პირველი გამოცემები ეხილათ.
სკოლის მოსწავლეები საარქივო დოკუმენტების რესტავრაციითაც დაინტერესდნენ. მათ ეროვნული არქივის რესტავრატორებისგან დეტალური ინფორმაცია მიიღეს დოკუმენტების რესტავრაციის მეთოდებისა და პრინციპების შესახებ.
მოსწავლეების სტუმრობა დოკუმენტური ფილმის - „ნაშთი ძვირფასი სიგელ-გუჯრისა“- ჩვენებით დასრულდა. 2024 წელს ეროვნული არქივის თანამშრომლების მიერ გადაღებული ფილმი (რეჟისორები: ქეთევან ასათიანი და შალვა მიქუტიშვილი) შიო-მღვიმის მონასტრისადმი მეფე დავით IV-ის ანდერძის ისტორიულ მნიშვნელობას შეეხება.
საქართველოს ეროვნული არქივი აქტიურად თანამშრომლობს საგანმანათლებლო დაწესებულებებთან, რათა მოსწავლეებსა და სტუდენტებს ეროვნულ საარქივო ფონდში დაცული დოკუმენტების ისტორიულ ღირებულებაზე ინფორმაცია მიაწოდოს.

Students of Public School No. 126 Explored the Activities of the National Archives
Students from Public School No. 126 in Tbilisi became acquainted with the activities of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia, as well as with the documents preserved in the National Archival Fund.
At the Archives’ exhibition pavilion, the visitors toured the commemorative exhibition dedicated to King Vakhtang VI. They also had the opportunity to view the first issues of Georgian periodicals such as Droeba, Iveria, and Tsnobis Purtseli.
The students showed particular interest in the restoration of archival documents. They received detailed information from the Archives’ restorers about the methods and principles of document restoration.
The visit concluded with a screening of the documentary “Remnant of the Precious Deedi”. Filmed in 2024 by staff of the National Archives (directors: Ketevan Asatiani and Shalva Mikutishvili), the film explores the historical significance of King David IV’s testament to the Shio-Mgvime Monastery.
The National Archives actively collaborates with educational institutions to provide students with insights into the historical value of the documents preserved in the National Archival Fund.