საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის დაარსებიდან 100 წელი გავიდა. ამ პერიოდის შესწავლას დიდი მნიშვნელობა აქვს ჩვენი სახელმწიფოს მშენებლობის ისტორიისა და უახლესი წარსულის კვლევის საქმეში.
პირველი რესპუბლიკის შესახებ მნიშვნელოვანი წყაროები საქართველოს ეროვნული არქივის ფონდებშია დაცული. 100 წლის იუბილესთან დაკავშირებით ეროვნულმა არქივმა ახალი პროექტი წამოიწყო. ამ პროექტის ფარგლებში აღნიშნული დოკუმენტების ელექტრონული ასლები და მათთან დაკავშირებული ინფორმაცია ელექტრონულ კატალოგში განთავსდა.
პირველ ეტაპზე კატალოგში უკვე ხელმისაწვდომია ცენტრალური საისტორიო არქივის ე.წ. ჰარვარდისა და ლევილის კოლექციაში არსებული რამდენიმე ათასი დოკუმენტი. ეს მასალა 1996-1997 წლებში გურამ შარაძისა და მამია ბერიშვილის ძალისხმევით საქართველოში ჩამოიტანეს და ეროვნულ არქივს გადასცეს.
ეტაპობრივად კატალოგში განთავსდება პირველი რესპუბლიკის სხვა დოკუმენტებიც, მათ შორის, მამია და ქრისტინე ბერიშვილების ფონდი, რომლის დოკუმენტები ეროვნულ არქივს ტიერი ბერიშვილმა გადასცა.
ელექტრონულ კატალოგში დოკუმენტების მოძიება შესაძლებელია ფონდის, კიდური თარიღების, ენის, საკვანძო სიტყვებისა და აღწერილობის მეშვეობით. კატალოგი უნიკალურ საშუალებას აძლევს 1918-1921 წლებით დაინტერესებულ ისტორიკოსებსა და ნებისმიერ მოქალაქეს, სახლიდან გაუსვლელად მოძებნონ სასურველი დოკუმენტები და კვლევებში გამოიყენონ. ეს მნიშვნელოვანი მხარდაჭერაა ამ პერიოდით დაინტერესებული ქართველი და უცხოელი მეცნიერებისთვის.
ამავდროულად, ელექტრონული კატალოგი ხელს შეუწყობს საზოგადოების ცოდნის ამაღლებას საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის ისტორიის შესახებ.

100 years have passed since the founding of the First Democratic Republic of Georgia. The study of this period is of a great importance in the research of the history of our state-building and of the recent past.
Important sources about the First Republic are kept in the fonds of the National Archives of Georgia. On the occasion of its 100th anniversary, the National Archives has launched a new project. As part of this project, electronic copies of the documents and related information have been posted in the electronic catalog.
At the first stage, several thousand documents of the so-called Harvard and Leville collections, preserved in the Central Historical Archive,  is now available in the catalog. This material was brought to Georgia in 1996-1997 by the efforts of Guram Sharadze and Mamia Berishvili and transferred to the National Archives.
The catalog will gradually include other documents of the First Republic, including the Mamia and Christine Berishvili fonds, the documents of which were handed over to the National Archives by Thierry Berishvili.
Documents in the electronic catalog can be found by fonds, limb dates, language, keywords and descriptions. The catalog provides a unique opportunity for historians and any citizen interested in 1918-1921 to search for the desired documents without leaving home and use them in research. This is an important support for Georgian and foreign scientists interested in this period.
At the same time, the e-catalog will help to raise the public awareness of the history of the First Democratic Republic of Georgia.