1920 წლის 23 აპრილს საქართველოს ეროვნული არქივი დაარსდა
1918 წლის 26 მაისს, საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადების შემდეგ, დღის წესრიგში დადგა საარქივო მასალების თავმოყრის საკითხი. ამავე წლის ივნისში დაიწყო არქივების ორგანიზებისა და საარქივო ფონდების შესახებ კანონპროექტზე მუშაობა.
არქივის შექმნის აუცილებლობაზე საუბრობდა ისტორიკოსი, საზოგადო მოღვაწე, საქართველოს დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის წევრი ექვთიმე თაყაიშვილი 1920 წლის 12 იანვარს საქართველოს დემოკრატიული მთავრობისადმი წერილში.
1920 წლის 23 აპრილს მიღებული კანონით საქართველოში დაარსდა პირველი საარქივო დაწესებულება - ცენტრალური სამეცნიერო არქივი.
კანონით განისაზღვრა არქივის ბიუჯეტი, საშტატო განრიგი და გადაწყდა არქივების თბილისში თავმოყრის საკითხი.
ექვთიმე თაყაიშვილი, როგორც საისტორიო და საეთნოგრაფიო საზოგადოების ხელმძღვანელი, მთავრობას წერდა:
„საქართველოს საისტორიო და საეთნოგრაფიო საზოგადოებას ხშირად მოჰმართავენ ხოლმე სხვადასხვა დაწესებულებანი და ადგილობრივი მართვა-გამგეობის ორგანოები წინადადებით - მიიღოს ადგილობრივი საერობო სამაზრო და სხვა არქივები შესანახად, მაგრამ ჩვენს საზოგადოებას საამისოდ არ მოეპოვება საჭირო ბინა; თვით ის არქივები და საარქივო მასალები კი ფრიად ძვირფას საისტორიო მასალას წარმოადგენენ და მათი დაკარგვა დიდად სამწუხარო და აუნაზღაურებელი დანაკლისი იქნებოდა.
საზოგადოების საბჭოს აზრით, აუცილებლად საჭიროა დაარსდეს თფილისში ცენტრალური არქივი შესაფერის ბინითა და შტატით, ხომ პროვინციალურის არქივებს ამით თავის დროზე სათანადო პატრონობა გაეწიოს და ძვირფასი საისტორიო მასალები სამუდამოდ არ დაეკარგოს შთამომავლობას.
საზოგადოების თავმჯდომარე ექვთიმე თაყაიშვილი“.
12 იანვარი, 1920 წელი.
საქართველოს ეროვნულ არქივში ჩვენი ქვეყნის დოკუმენტური მეხსიერება ინახება. არქივის სისტემაში 4 ცენტრალური არქივია წარმოდგენილი: საისტორიო, უახლესი ისტორიის, კინოფოტოფონოდოკუმენტებისა და ქუთაისის არქივები, ასევე, რეგიონული და ადგილობრივი არქივები.
ეროვნული არქივის ფონდებში დაცულია:
10 000-ზე მეტი ფონდის 5 მილიონზე მეტ საარქივო საქმეში გაერთიანებული წერილობითი დოკუმენტი;
440 000-ზე მეტი ფოტოდოკუმენტი;
20 000-ზე მეტი ფონოდოკუმენტი;
34 000-ზე მეტი კინოდოკუმენტი.
ეროვნულ არქივში დაცული მასალა მოიცავს საქართველოს ისტორიის დიდ ქრონოლოგიურ მონაკვეთსა და მსოფლიო ისტორიის საკმაოდ ფართო გეოგრაფიულ არეალს.
საქართველოს ეროვნული არქივის საცავებში ინახება ეტრატისა თუ ქაღალდის ისტორიული საბუთები, ხელით გადაწერილი, მანქანაზე ნაბეჭდი თუ თანამედროვე ელექტრონული დოკუმენტები, სხვადასხვა ტიპისა და შინაარსის კოლექციები, პირადი არქივები, მმართველობითი ფონდები, ფოტოები, ნახატები, ნახაზები, რუკები, აფიშები, მემორიალური ნივთები.
საქართველოს ეროვნულ არქივში IX-XX საუკუნეების 1000-ზე მეტი ხელნაწერი ინახება
ისტორიული საბუთების დედნების კოლექციაში XI-XIX საუკუნეების 10 000-ზე მეტი დოკუმენტია გაერთიანებული
საქართველოს ეროვნულ არქივში დაცული უძველესი ფოტოალბომი 1858 წლით თარიღდება. ფოტოგრაფ ალექსანდრე ივანიცკის ალბომში თბილისისა და მცხეთის ფოტოებია წარმოდგენილი
საქართველოს ეროვნული არქივის მდიდარი კინოკოლექცია 100 წელზე მეტს ითვლის.
ერთ-ერთი უძველესი კინოკადრები, რომელსაც კინოსაცავი ინახავს, თბილისში 1910 წელს გადაღებული ბანკის შენობის კურთხევაა
ფონოარქივმა ცნობილი მწერლების, პოეტების, მეცნიერებისა და საზოგადო მოღვაწეების ხმის ჩანაწერები შემოგვინახა.
გალაკტიონმა „მთაწმინდის მთვარე“ 1953 წლის 22 დეკემბერს ბათუმში, მისი ლიტერატურული მოღვაწეობის 45 წლის საიუბილეო საღამოზე წაიკითხა:
ქართული მხატვრული ფილმების აფიშები საქართველოს ეროვნული არქივის გამორჩეული კოლექციაა
საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის საარქივო დოკუმენტების უმდიდრესი ბაზა ეროვნულ არქივშია დაცული

2020 Marks the 100 Years Since the Establishment of the National Archives of Georgia
On May 26, 1918, after the declaration of independence of Georgia, the issue of collecting archival materials was on the agenda. In June of the same year, work began on a bill on the organization of archives and archival fonds.
Ekvtime Takaishvili, a historian, public figure and member of the Presidium of the Constituent Assembly of Georgia, spoke about the need to create an archive in a letter sent to the Democratic Government of Georgia on January 12, 1920.
According to the law adopted on April 23, 1920, the first archival institution - the Central Scientific Archive - was established in Georgia.
The budget of the archive, the staff schedule were determined by the law and and it was decided to collect the archives in Tbilisi.
Ekvtime Takaishvili, as a Head of the Historical and Ethnographic Society was addressing the Government:
"Historical and Ethnographic Society of Georgia is often applied by the various institutions and local authorities with a proposal - to receive the local district and other archives, but our society does not possess the necessary house for this purpose; and those archives and archival materials represent a very precious historical material and their loss would have been very sad and a devastating loss.
According to the Council of the Society, it is definitely necessary to establish a central archive in Tbilisi with a suitable house and staff, so that the provincial archives were properly cared in time and valuable historical materials should not be lost to their descendants forever.
Chairman of the Society Ekvtime Takaishvili."
January 12, 1920.
Written monuments of the documentary memory of the Georgian people are kept in the National Archives of Georgia. There are 4 central archives in the archive system: Historical, Contemporary History, Audio-Visual and Kutaisi archives, as well as regional and local archives.
National Archival fonds preserve:
Written documents unified in more than 5 million archival items of more than 10,000 fonds;
Over 440,000 photo documents;
Over 20,000 audio documents;
Over 34,000 film documents.
The material preserved in the National Archives includes a large chronological section of the history of Georgia and a sufficiently wide geographical area of world history.
The depositories of the National Archives of Georgia preserve historical documents on parchment or paper, documents copied out by hand, typed or modern electronic ones; collections of various types and contents, private archives, administrative fonds, photos, drawings, drafts, maps, posters, memorial items.
The Oldest Manuscripts Preserved in the National Archives of Georgia
The collection of originals of historical documents unifies over 10,000 documents of the 11th-19th centuries
THE OLDEST PHOTO ALBUM PRESERVED IN THE NATIONAL ARCHIVES OF GEORGIA DATES BACK TO 1858. PHOTOGRAPHER ALEXANDER IVANITSKY'S ALBUM INCLUDES PHOTOS OF TBILISI AND MTSKHETA
THE RICH FILM COLLECTION OF THE NATIONAL ARCHIVES OF GEORGIA COUNTS OVER 100 YEARS.
ONE OF THE OLDEST FILM SHOTS, PRESERVED IN THE FILM DEPOSITORY, IS THE SANCTIFY OF A BANK BUILDING, FILMED IN 1910 IN TBILISI.