1991 წლის 9 აპრილს საქართველოს რესპუბლიკის უზენაესმა საბჭომ გამოაცხადა საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენა 1918 წლის 26 მაისის დამოუკიდებლობის აქტის საფუძველზე
ფოტოზე: საქართველოს რესპუბლიკის უზენაესი საბჭოს საგანგებო სესია, რომელზეც საქართველოს უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარემ ზვიად გამსახურდიამ გამოაცხადა საქართველოს რესპუბლიკის დამოუკიდებლობის აღდგენა.
თბილისი, 1991 წლის 9 აპრილი
გივი კიკვაძის ფოტო.
საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის აქტი, ხელმოწერილი საქართველოს რესპუბლიკის უზენასი საბჭოსა და მთავრობის წევრების მიერ. ფოტოასლი.
მიმართვა მსოფლიო ხალხებისადმი
„საქართველოს რესპუბლიკის უზენაესი საბჭო მიმართავს მსოფლიოს ხალხებს, ყველა კეთილი ნების ადამიანს, მხარი დაუჭირონ თავისუფლების, დემოკრატიისა და სამართლიანობის იდეალებისათვის მებრძოლი ხალხის ნებას, არ დაუშვან მის წინააღმდეგ ძალის გამოყენება და ხელი შეუწყონ საქართველოს რესპუბლიკის ცნობას და დამკვიდრებას დემოკრატიულ სახელმწიფოთა თანამეგობრობაში“.
საქართველოს რესპუბლიკის უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარის მიმართვა მსოფლიო ხალხს.
ზვიად გამსახურდია მსოფლიო საზოგადოებრიობას ამცნობს, რომ 1991 წლის 31 მარტს საქართველოს რესპუბლიკაში ჩატარდა საყოველთაო-სახალხო რეფერენდუმი, რომლის დროსაც მოსახლეობამ ერთსულოვნად დაუჭირა მხარი საქართველოს დამოუკიდებლობის აღიარებას 1918 წლის 26 მაისის საქართველოს დამოუკიდებლობის აქტის საფუძველზე.
1991 წლის 9 აპრილი.
„საქართველოს რესპუბლიკის“ საგანგებო ნომერი: დამოუკიდებლობის აქტი და ზვიად გამსახურდიას სიტყვა. 1991 წლის 10 აპრილი.
ქართული პერიოდული პრესა ქვეყნის დამოუკიდებლობის აღდგენის შესახებ
დამოუკიდებლობის აღდგენის დღე
საქართველოს უზენაესი საბჭოს წინ გამართული საზეიმო მიტინგი და ზვიად გამსახურდიას ინტერვიუ საქართველოს რესპუბლიკის დამოუკიდებლობის აღდგენის გამოცხადების შემდეგ.
გივი კიკვაძის ფოტოები.
დამოუკიდებლობის აღდგენის აქტი ეფუძნებოდა 1991 წლის 31 მარტს საქართველოში ჩატარებულ რეფერენდუმს კითხვით „თანახმა ხართ თუ არა აღსდგეს საქართველოს სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობა 1918 წლის 26 მაისის დამოუკიდებლობის აქტის საფუძველზე?“
კენჭისყრაში მონაწილეობა მიიღო ამომრჩეველთა 90.57%-მა, სულ 3 302 572-მა ადამიანმა. მონაწილეთა 99,08 %-მა საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენას მხარი დაუჭირა.
„საქართველოს მოამბის“ სიუჟეტი 1991 წლის 31 მარტის რეფერენდუმის შესახებ.
კინოალმანახი #4, 1991 წლის აპრილი.
1991 წლის რეფერენდუმი. ივანე შლამოვის, მალხაზ დათიკაშვილისა და ვლადიმერ ვალიშვილის ფოტოები
ზვიად გამსახურდიამ დამოუკიდებლობის აღდგენის დღეს საქართველოს უზენაესი საბჭოს საზეიმო სხდომაზე საკუთარი გამოსვლა ასე დაასრულა:
„სიმბოლურია საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის გამოცხადება 9 აპრილს, ვინაიდან ამ დღეს გადაწყდა საქართველოს ბედი! 9 აპრილს წამებულთა სულები დაგვცქერიან ჩვენ და ხარობენ ზეციურ ნათელში, რამეთუ აღსრულდა ნება მათი, აღსრულდა ნება ქართველი ერისა!
გაუმარჯოს დამოუკიდებელ საქართველოს!
გვფარავდეს ღმერთი!“
მიტინგი მთავრობის სასახლის წინ, რუსთაველის გამზირზე. თბილისი, 1989 წლის 7-8 აპრილი. მიხეილ კიკვაძის ფოტო.

On April 9, 1991, the Supreme Council of the Republic of Georgia declared the restoration of Independence of Georgia on the basis of the Independence Act of May 26, 1918.
On the photo: Special session of the Supreme Council of the Republic of Georgia, on which the Chairman of the Supreme Council of Georgia Zviad Gamsakhurdia declared the restoration of the Independence of the Republic of Georgia.
Tbilisi, April 9, 1991
Act of Restoration of Independence
Act of Restoration of Independence of Georgia, signed by the Supreme Council of the Republic of Georgia and members of the Government. Photo copy.
Appeal to the Peoples of the World
"The Supreme Council of the Republic of Georgia appeals to the peoples of the world, all peoples of good will, to support the will of the people fighting for the ideals of freedom, democracy and justice, not to permit to use force against it and to promote the recognition and establishment of the Republic of Georgia in the Commonwealth of Democratic States."
Appeal of the Chairman of the Supreme Council of the Republic of Georgia to the people of the world.
Zviad Gamsakhurdia informs the world community that a universal referendum was held in the Republic of Georgia on March 31, 1991, during which the population unanimously supported the recognition of Georgia's independence on the basis of the Act of the Independence of Georgian of May 26, 1918.
April 9, 1991.
Special edition of the "Republic of Georgia": Act of Independence and speech by Zviad Gamsakhurdia. April 10, 1991.
Georgian Periodical Press on the Restoration of the Country's Independence
Independence Day
Solemn rally in front of the Supreme Council of Georgia and interview with Zviad Gamsakhurdia after the declaration of restoration of the Independence of the Republic of Georgia.
Photos by Givi Kikvadze.
The Act of Restoration of Independence was based on the referendum held in Georgia on March 31, 1991 with the question "Do you agree with the restoration of state independence of Georgia on the basis of the Act of Independence of May 26, 1918?"
90.57% of the voters took part in the voting, in total 3,302,572 people. 99.08% of the participants supported the restoration of Georgia's independence.
"Sakartvelos Moambe" about the March 31, 1991 referendum.
Movie Almanac #4, April 1991.
Referendum of 1991. Photos by Ivane Shlamov, Malkhaz Datikashvili and Vladimer Valishvili
Zviad Gamsakhurdia ended his speech at the solemn sitting of the Supreme Council of Georgia on the Day of Restoration of Independence as follows:
"The declaration of the restoration of Independence of Georgia on April 9 is symbolic, because on this day the fate of Georgia was decided on this day! On April 9, the souls of the martyrs are looking at us and rejoice in the heavenly light, as their will has been fulfilled, the will of the Georgian nation has been fulfilled!
Long live the Independent Georgia!
God bless us!”
Rally in front of the Government Palace, on Rustaveli Avenue. Tbilisi, April 7-8, 1989. Photo by Mikheil Kikvadze.