„ქართული ანბანის სამი სახეობის ცოცხალი კულტურის - ასომთავრული, მხედრული და ნუსხური დამწერლობის თანაარსებობის უწყვეტი ტრადიციისთვის" იუნესკოს მსოფლიო არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის სტატუსის მინიჭებასთან დაკავშირებით, იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივში გამოფენა „ქართული ანბანის სამი სახეობა“ 2016 წლის დეკემბერში გაიმართა.
ექსპოზიციაზე წარმოდგენილი იყო ასომთავრულად, ნუსხურად და მხედრულად შესრულებული ქართული დამწერლობის ნიმუშების - ხელნაწერებისა და ისტორიული საბუთების ორიგინალები და ფოტოასლები, რომლებიც ქართული დამწერლობის განვითარების სამივე ეტაპს ასახავს.
გამოფენაზე დამთვალიერებელმა იხილა როგორც ქართველ მეფეთა და კათოლიკოს-პატრიარქთა მიერ გაცემული საბუთები, ისე პალიმფსესტური ფურცლებისა და მინიატურების შემცველი უძვირფასესი ხელნაწერები. მათ შორის: ანბანდიდი სახარება (IX საუკუნე), XII-XIII საუკუნეების მინიატურული სახარება, ასევე, მინიატურული ლოცვანი, ჰიმნოგრაფიული კრებული, პალიმფსესტური სახარება, მარხვანი და სამოციქულო, გიორგი ერისთავის „გაყრა“ (XIX საუკუნე), დავით თუმანიშვილის საისტორიო კრებული (XIX საუკუნე), მეფეების: გიორგი მეორის, დავით IV აღმაშენებლის, თამარის, ლაშა-გიორგის სიგელები; არსენ ჭყონდიდელ-მწიგნობართუხუცესის, კათოლიკოს ანტონ პირველის საბუთები და სხვა.

The exhibition "Three Types of the Georgian Alphabet" was held in December 2016 at the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia on the ocassion of inscribing the ongoing tradition of coexistence of the "Living Culture of Three Writing Systems of the Georgian Alphabet"- Asomtavruli, Mkhedruli and Nuskhuri scripts in UNESCO list of intangible cultural heritage of humanity.
The exposition featured the originals and photocopies of manuscripts and historical documents written with Asomtavruli, Nuskhuri and Mkhedruli, reflecting all three stages of the development of the Georgian alphabet.
At the exhibition, the visitors saw both the documents issued by the Georgian Kings and Catholicos-Patriarchs, as well as the precious manuscripts containing palimpsest sheets and miniatures. Among them: Anbandidi Gospel (9th century), Miniature Gospel of the 12th-13th centuries, as well as miniature Prayer Book, Hymnographic Collection, Palimpsest Gospel, Hymns for Lent and Apostle, Giorgi Eristavi's “Gakra” (Divorce) (19th century), David Tumanishvili's Historical Collection (19th century), deeds issued by the Kings: George II, David IV the Builder, Tamar, Lasha-George; Documents of Arsen Chkondideli-Mtsignobartukhutsesi, Catholicos Anton I and others.