ფრაგმენტები დოკუმენტური ფილმიდან „ლადო გუდიაშვილი“
ფერმწერი, გრაფიკოსი, კინოსა და თეატრის მხატვარი ლადო გუდიაშვილი 1896 წლის 30 მარტს (ძველი სტილით 18 მარტს) დაიბადა.
იგი 1910-1914 წლებში კავკასიის ნატიფი ხელოვნების წამახალისებელი საზოგადოების ფერწერისა და ქანდაკების სკოლაში სწავლობდა. მისი პედაგოგები იყვნენ: იაკობ ნიკოლაძე, მოსე თოიძე, ოსკარ შმერლინგი და სხვები.
1914-1917 წლებში თანამშრომლობდა სხვადასხვა გაზეთსა და ჟურნალთან, ქმნიდა ილუსტრაციებსა და შარჟებს. ამავე პერიოდიდან მისი ნამუშევრები წარმოდგენილი იყო როგორც ჯგუფურ, ისე ინდივიდუალურ გამოფენებში.
1915 წლიდან პედაგოგიური მოღვაწეობაც დაიწყო.
მსახიობ ელისაბედ ჩერქეზიშვილის შარჟი ლადო გუდიაშვილის შესრულებით.
„ომი რომ გათავდეს კიდეც, ჩემი იუბილე არ გათავდება!“
ჟურნალი „თეატრი და ცხოვრება“, 1917 წლის იანვარი, #8.
ლადო გუდიაშვილი - პოლიტიკოსი
საქართველოს პირველი რესპუბლიკის ისტორიაში ლადო გუდიაშვილი ჩაიწერა, როგორც პოლიტიკოსი. ის მონაწილეობდა საქართველოს საკანონმდებლო ორგანოს - დამფუძნებელი კრების - არჩევნებში. ხელოვნების სხვა ცნობილ მოღვაწეებთან ერთად 1919 წლის იანვარში იგი მონაწილეობდა პარტია „ესტეტიური ლიგა პატრიოტების“ შექმნაში. ხელოვანთა ახალშექმნილი პარტია არჩევნებში დამარცხდა.
დოკუმენტში წარმოდგენილია „ესტეტიური ლიგა პატრიოტების“ საარჩევნო სია: 1. პაოლო იაშვილი, 2. იაკობ ნიკოლაძე, 3. პავლე ინგოროყვა, 4. ტიციან ტაბიძე, 5. ვლადიმერ გუდიაშვილი, 6. ალექსი არსენიშვილი.
ხელნაწერ სიას ახლავს კანდიდატთა თანხმობა კენჭისყრაში მონაწილეობაზე.
1919 წელს ლადო გუდიაშვილი, სხვა ქართველ მხატვრებთან ერთად, სასწავლებლად პარიზში გაემგზავრა. მასთან ერთად საფრანგეთში სწავლის გასაგრძელებლად წავიდნენ: ქეთევან მაღალაშვილი, დავით კაკაბაძე, ვალერიან სიდამონ-ერისთავი, მიხეილ ჭიაურელი, ელენე ახვლედიანი და სხვები.
ლადო გუდიაშვილი პოლ რანსონის აკადემიაში სწავლობდა. მან პარიზში 1926 წლამდე იცხოვრა.
დიმიტრი შევარდნაძე, მიხეილ ჭიაურელი, ქეთევან მაღალაშვილი და ლადო გუდიაშვილი.
1920-1921 წლები, პარიზი.
"გაცნობებთ, რომ ვერ მოვითმინე და ვირთამ ცოლს და მგონებ რომ უკეთ წამივა ჩემი ხელოვნების საქმე", - წერს
ლადო გუდიაშვილი აკაკი ჩხენკელს – საქართველოს დევნილი მთავრობის წარმომადგენელს.
პარიზი. 1925 წლის მარტი. 29 წლის ქართველი მხატვარი ცოლად ირთავს ფრანგ მწერალ ქალს - ჟანა ჟოფრეს. ამ ყველაფრის ფონი კი მხატვრის შემოქმედებითი აღმავლობაა: პარიზში იმართება ლადო გუდიაშვილის პერსონალური გამოფენა, გამოდის წიგნი მისი შემოქმედების შესახებ, მისი ნამუშევრებით ინტერესდებიან კერძო კოლექციონერები თუ მუზეუმები.
„თუმცა კი მოგეხსენებათ მარტოხელა კაცის ცხოვრება თუ რა ძნელია, ამიტომ [როგორ] მოხვდა [მოხდა] მე თითონაც ვერ გავიგე ეს აქტი გაცოლიანებისა“ - წერს მხატვარი.
საქართველოში დაბრუნებიდან მცირე ხანში ლადო გუდიაშვილი და ჟანა ჟოფრე განქორწინდნენ. მხატვარმა 1933 წელს ცოლად შეირთო ნინო მგელაძე.
ლადო გუდიაშვილი, ელენე ახვლედიანი, რუსიკო მდივანი და ქეთევან მაღალაშვილი.
პარიზი, 1923 წელი.
დიმიტრი მძინარიშვილის ფოტოკოლექცია.
ესკიზები ოპერისათვის „გულნარა“, 1924 წელი, პარიზი
ლადო გუდიაშვილმა ესკიზები ერეკლე ჯაბადარის ოპერისათვის „გულნარა“ პარიზში 1924 წელს შექმნა.
მუყაო, აკვარელი.
ერეკლე ჯაბადარმა ოპერის ლიბრეტოდ ალექსანდრე ყაზბეგის მოთხრობა „ელეონორა“ გამოიყენა.
„გულნარა“ 1924 წელს ოპერა „გრანდ-ოპერის“ რეპერტუარში შეიტანეს; დადგმა არ განხორციელებულა, თუმცა ნაწყვეტები ოპერიდან რამდენჯერმე შესრულდა.

Painter, graphic artist, film and theater artist Lado Gudiashvili was born on March 30, 1896 (old style March 18).
Lado Gudiashvili studied at the School of Painting and Sculpture of the Caucasus Society for the Encouragement of Fine Arts in 1910-1914. His teachers were: Iakob Nikoladze, Mose Toidze, Oskar Schmerling and others.
From 1914 to 1917 he collaborated with various newspapers and magazines, creating illustrations and cartoons. From the same period, his works were presented in both group and individual exhibitions.
He began his pedagogical activity since 1915.
2856.jpg
Caricature of the actress Elisabeth Cherkezishvili painted by Lado Gudiashvili.
Even if the war ends, my jubilee will not end!"
Magazine "Teatri da Tskhovreba"("Theater and Life"), January 1917, # 8.
The 50th anniversary of the birth of Elisabeth Cherkezishvili was performed in 1913, and the 30th anniversary of her stage career – in 1916. The theatrical community celebrated the anniversary of the prominent actress with various events. It was during this period that the First World War took place and the artist linked these two themes with humor in his caricature.
Lado Gudiashvili – Politican
Lado Gudiashvili was recorded as a politician in the history of the First Republic of Georgia. He participated in the elections of the legislative body of Georgia – the Constituent Assembly. Together with other famous figures of art, in January 1919 he participated in the creation of the party "Aesthetic League of Patriots". The newly formed party of artists lost the election.
The document presents the electoral list of the "Aesthetic League of Patriots": 1. Paolo Iashvili, 2. Iakob Nikoladze, 3. Pavle Ingorokva, 4. Titsian Tabidze, 5. Vladimer Gudiashvili, 6. Aleksi Arsenishvili.
The handwritten list is accompanied by the consent of the candidates to participate in the voting.
In 1919, Lado Gudiashvili, along with other Georgian artists, went to Paris to study. Ketevan Maghalashvili, David Kakabadze, Valerian Sidamon-Eristavi, Mikheil Chiaureli, Elene Akhvlediani and others went to France to continue their studies.
Lado Gudiashvili studied at Paul Ranson Academy. He lived in Paris till 1926.
Dimitri Shevardnadze, Mikheil Chiaureli, Ketevan Maghalashvili and Lado Gudiashvili.
1920-1921, Paris.
"For information I could not wait and I'm marrying and I think my artwork will go better," he writes.
Lado Gudiashvili to Akaki Chkhenkeli – representative of the persecuted Government of Georgia.
Paris. March 1925. The 29-year-old Georgian artist marries the French writer Jeanne Joffre. The background of all this is the creative prosperity of the artist: Lado Gudiashvili's personal exhibition is held in Paris, a book about his work is published, private collectors or museums are interested in his works.
"However, you know how difficult it is to live the life of a lonely man, so I did not understand this act of marriage," the artist writes.
Lado Gudiashvili, Elene Akhvlediani, Rusiko Mdivani and Ketevan Maghalashvili.
Paris, 1923.
Dimitri Mdzinarishvili's photo collection.
Sketches for the opera "Gulnara", 1924, Paris
Lado Gudiashvili created sketches for Erekle Jabadari's opera "Gulnara" in Paris in 1924.
Cardboard, watercolor.
Erekle Jabadar used Aleksandre Kazbegi's short story "Eleonora" as the libretto of the opera.
"Gulnara" was included in the repertoire of the opera "Grand Opera" in 1924; The staging was not performed, although excerpts from the opera were performed several times.