საზოგადოებასა და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან ურთიერთობის განყოფილება
ა) ეროვნული არქივის ურთიერთობების კოორდინაცია საერთაშორისო, საზღვარგარეთის სახელმწიფო და არასამთავრობო პროფესიულ ორგანიზაციებთან, იურიდიულ და ფიზიკურ პირებთან, საქართველოში აკრედიტებულ დიპლომატიურ წარმომადგენლობებთან;
ბ) ეროვნული არქივის კომპეტენციის ფარგლებში, საერთაშორისო თანამშრომლობის მემორანდუმებისა და სხვა დოკუმენტების მომზადება;
გ) ეროვნული არქივის კომპეტენციის ფარგლებში, საერთაშორისო შეთანხმებით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულება ან/და შესრულების კოორდინაცია;
დ) წინადადებების მომზადება ეროვნული არქივის საერთაშორისო პროექტებში მონაწილეობის შესახებ;
ე) ეროვნულ არქივში უცხო ქვეყნების საარქივო დაწესებულებების დელეგაციათა ვიზიტებისა და უცხოელ მკვლევართა მუშაობის ორგანიზება;
ვ) ეროვნული არქივის მოსამსახურეთა საზღვარგარეთ სამსახურებრივი მივლინების ორგანიზაცია, საერთაშორისო პროფესიული ორგანოების მუშაობის, სამეცნიერო და სასწავლო ღონისძიებებში მონაწილეობის კოორდინაცია.
• მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებთან ურთიერთობა, საზოგადოების ინფორმირება ეროვნული არქივის კომპეტენციას მიკუთვნებული საქმიანობის განხორციელების თაობაზე:
ა) საზოგადოების ინფორმირება ეროვნული არქივის კომპეტენციას მიკუთვნებული საკითხების გადასაწყვეტად განხორციელებული ღონისძიებების თაობაზე;
ბ) მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებთან ურთიერთობის დამყარება, ჟურნალისტებისათვის დახმარების გაწევა პროფილური ინფორმაციის მოგროვებაში, მისი სიზუსტისა და სანდოობის განსაზღვრაში;
გ) ინფორმაციის (მათ შორის პრესრელიზების) მომზადება და გავრცელება ეროვნული  საარქივო ფონდის მდგომარეობისა და განვითარების პერსპექტივების, აგრეთვე, ეროვნული არქივის საქმიანობის საკითხებზე;
დ) ეროვნული არქივის სტრუქტურული ერთეულების - ცენტრალური არქივებისა და ტერიტორიული ორგანოების - ადგილობრივი არქივების მასობრივი ინფორმაციის  საშუალებებთან თანამშრომლობის ორგანიზაცია და კოორდინაცია;
ე) საქართველოს ეროვნული არქივის ოფიციალური სოციალური გვერდების შექმნა და მართვა ქსელებში, ასევე, ეროვნული არქივის ოფიციალური ვებგვერდის განახლება;
ვ) ეროვნულ არქივთან დაკავშირებით, მედიაში გავრცელებული სიუჟეტებისა და პუბლიკაციების შეგროვება და ანალიზი;

Division of Public and International Relations
a) Coordination of the relations of the National Archives with the international, foreign governmental and non-governmental professional organizations, legal entities and private persons, diplomatic missions accredited in Georgia;
b) Preparation of Memorandums of International Cooperation and other documents within the competence of the National Archives;
c) Implementation and/or coordination of the realization of the agreed commitments within the competence of the National Archives;
d) Preparation of the proposals on the participation of the National Archives at the International projects;
e) Organization of the visits of the archival institutions delegation of foreign countries and foreign researchers at the National Archives;
f) Coordination of organizing the business trips of the employees of the National archives abroad, the work of international professional bodies, participation of scientific and training arrangements.
• Media relations, public awareness about the activities within the competence of the National Archives:
a) Public awareness about the activities on resolving the issues within the competence of the National Archives;
b) Establishment of media relations, assistance of journalists in collecting professional information, determining its accuracy and reliability;
c) Preparation and distribution of information (including press releases) about the state of the National Archival Fonds and development perspectives, as well as the issues of the activities of the National Archives;
d) Organization and coordination of the cooperation of structural unites of the National Archives – Central Archives and territorial organs – local archives with the media;
e) Creation and management of the official social network pages of the National Archives, as well as the update of the official web page of the National Archives;