რესტავრაციის ლაბორატორიის 9 თვის მუშაობის სტატისტიკა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის დოკუმენტების რესტავრაციის ლაბორატორიაში 2014 წლის 9 თვის განმავლობაში სარესტავრაციო და საკონსერვაციო სამუშაოები ჩაუტარა: 20 921 ფურცელს, 489 ფოტოპოზიტივს, 68 ტექნიკურ ნახაზსა და 12 რუკას.
რესტავრირებულ დოკუმენტებს შორის არის საისტორიო ცენტრალური არქივის ძველ საბუთთა განყოფილებაში დაცული 929 ფურცელი და 126 ეტრატი. მათ შორის: გიორგი XII-ის, იულონ ბატონიშვილის მიერ გაცემული წყალობის სიგელები;1706 წლის გულანი; თურქული საბუთები. აღსანიშნავია, მე-14 საუკუნის ხელნაწერი, ეტრატზე შესრულებული ჟამნგულანი, რომლის ნაწილის (104 ფურცელი) რესტავრაცია უკვე დასრულებულია.
გარდა ამისა, სარესტავრაციო სამუშაოები ჩაუტარდა საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროსა და პარლამენტის ფონდში დაცულ დოკუმენტებს, სოციალ-დემოკრატიული პარტიის საზღვარგარეთული ბიუროს მასალებს.
რესტავრირებულ ფოტოდოკუმენტებს შორის აღსანიშნავია დიმიტრი ერმაკოვის მიერ მე-19 საუკუნის ბოლოს გადაღებული საქართველოს სამხედრო გზისა და 1914-17 წლების რუსეთ-თურქეთის ომის ამსახველი ფოტოალბომები.
ამასთან, სადეზინფექციო სამუშაოები ჩაუტარდა ძველ საბუთთა განყოფილების 15 938 ფურცელსა და 3 ფოტოალბომს.
ლაბორატორია ჩართულია დოკუმენტების დიგიტალიზაციის პროექტშიც, რომლის ფარგლებში  9 თვის განმავლობაში დასასკანერებლად მომზადდა და ხელახლა აიკინძა 670 საქმე.
აღსანიშნავია, რომ მიმდინარე წელს ეროვნული არქივის რესტავრაციის ლაბორატორია თანამედროვე სტანდარტების აპარატურითა და ინვენტარით აღიჭურვა, რაც შესაძლებელს ხდის კიდევ უფრო მაღალი დონის სარესტავრაციო-საკონსერვაციო სამუშაოების ჩატარებას და რესტავრატორთათვის უსაფრთხო გარემოს შექმნას.

9 Months Statistics of the Laboratory of Restoration
About 20 921 papers, 489 photo positives, 68 technical drafts and 12 maps were restored during the 9 months of 2014 at the Laboratory of Restoration of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia.
Among the restored documents are: 929 papers and 126 parchment, preserved at the division of Old Documents of the Central Historical Archive – deeds of grace issued by the King Giorgi XII, Iulon Batonishvili; Gulani of 1706; Turkish documents. Zhamngulani of the 14th century written on parchment is significant. The restoration of its part (104 papers) is already finished.
Besides, the documents from the fonds of the Ministry of Foreign Affairs and the Parliament of the First Democratic Republic of Georgia were restored.
The two photo albums, depicting the Georgian military road, taken by Dimitri Ermakov by the end of the 19th century and Russian-Turkish war in 1914-1917, were also restored.
The disinfection was held 15 938 papers of the Division of Old Documents and the three photo albums.
The Laboratory of Restoration is involved in the Project of Documents’ Digitalization. In the frame of the project 670 files were prepared for scanning, bound and set into the cover during the 9 months.